„PLON NIESIEMY, PLON” – WYSTAWA JESIENNYCH ZBIORÓW W PRZEDSZKOLU

,,Plon niesiemy plon”- wystawa jesiennych zbiorów w przedszkolu
Od dnia 30 września 2020r. w holu naszego przedszkola oglądać można wystawę jesiennych plonów oraz eksperymentów związanych z tradycją polskiej wsi. Tłem do wystawy są obrazy malarstwa współczesnego, związane tematycznie ze środowiskiem. Organizacja wystawy miała na celu :
– poznawanie i kultywowanie polskich tradycji ludowych;
– rozpoznawanie i nazywanie warzyw, owoców, zbóż;
– zapoznanie z różnymi rodzajami ziarna;
– kształtowanie postawy badawczej dziecka;
– rozwijanie umiejętności wnioskowania na podstawie obserwacji;
– rozwój kompetencji przyrodniczo-matematycznych (wielkość, kształt, ilość, kolor, objętość);
– przybliżenie pracy osób wykonujących wybrane zawody (rolnik, ogrodnik, młynarz, piekarz, artysta malarz);
– rozwój wrażliwości artystycznej dziecka w kontakcie ze sztuką oraz pięknem przyrody polskiej.
Wystawa jesiennych plonów była także inspiracją do podjęcia działań twórczych w grupach, jak np.: malowanie martwej natury z dynią czy tworzenie wydzieranek, wyklejanek z papieru kolorowego, bądź lepienie z plasteliny. Dzieci wypowiadając się na temat zawartości wystawy, oceniając zbiory, atrybuty polskiej wsi miały okazję do wzbogacania słownictwa czynnego, poszerzania treści przyrodniczych, a także z zakresu sztuki (martwa natura, pejzaż, sztuka ludowa, rzeźba).
Organizatorem wystawy były grupy: 6-latki A ,,Biedronki” i 5-latki ,,Żabki” wraz ze swoimi nauczycielkami.

Opracowały
B. Knop, B. Kabzińska