ŚWIĘTO STRAŻAKA

1. Czy wiesz, że 4 maja każdego roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Strażaka?
Zastanów się kto to jest strażak? Tak! To oczywiście ktoś bardzo odważny, ktoś, kto nie boi się ani ognia, ani wody, ani wysokości. Jest wszędzie tam, gdzie pojawia się jakieś nagłe zagrożenie. Gasi pożary, służy innym w czasie powodzi, a jeśli trzeba, to pomoże także twojemu małemu kociakowi zejść z wysokiego drzewa.

2. Patronem wszystkich strażaków jest święty Florian. Ten dzielny mężczyzna żył bardzo dawno, wiemy jednak, że dowodził wojskowym oddziałem strażackim. Jedna z legend głosi, że zdołał ugasić pożar całej wsi jednym wiaderkiem wody!
– jak myślisz, czy łatwo jest ugasić pożar?
– jak myślisz, czy trudno jest wywołać pożar?

3. Zobacz, jak pięknie wygląda Biebrzański Park Narodowy. Tyle w nim drzew, tyle wspaniałych zwierząt!

Niestety jednym z powodów niszczenia parku jest wybuchający tam w czasie suszy pożar. Pamiętaj, że wszystko, co żyje, potrzebuje wody. Deszcz jest dla ludzi, zwierząt i roślin niezwykle pożyteczny. Bez niego nic nie urośnie, a to, co już jest, może bardzo szybko zacząć się palić. Spójrz na zdjęcie tegorocznego pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. Jak dobrze, że mamy w Polsce tak dzielnych strażaków!

4. Obejrzyj bajkę o Bolku i Lolku. Czy chciałbyś zostać strażakiem?

5. Czy wiesz, że nawet Ty możesz sprawić, że pożarów będzie mniej? Wystarczy, że zaczniesz już dziś wraz z rodzicami oszczędzać wodę. Oto kilka sposobów:
– zawsze dokładnie zakręcaj kran, nie dopuść, by woda się marnowała;
– podczas mycia ząbków używaj kubeczka na wodę. Nie pozwól, by woda z kranu leciała bez potrzeby;
– gdy zbiera się na deszcz, ustaw pod rynną wiaderko, a zebraną w ten sposób deszczówką podlej swoje ulubione kwiaty w ogrodzie;
– choć miło jest bawić się w wannie pełnej wody, szybki prysznic zamiast kąpieli to dla przyrody najlepszy wybór;
– opowiadaj innym, jak dbasz o naszą planetę, zachęć swoich przyjaciół, by przyłączyli się do wspólnego dzieła ochrony przyrody!

BARBARA KABZIŃSKA