PROSTE EKSPERYMENTY – POWAŻNE ODKRYCIA NAUKOWE

PROSTE EKSPERYMENTY – POWAŻNE ODKRYCIA NAUKOWE

„Powiedz mi, a zapomnę,

pokaż – a zapamiętam,

pozwól mi działać, a zrozumiem!”

Konfucjusz

 

Dzieci w wieku przedszkolnym charakteryzuje naturalna ciekawość tego co je otacza. Najlepszym sposobem zaspokojenia naturalnej ciekawości dziecka są zabawy badawcze i eksperymenty o charakterze badawczym. I chociaż niektóre eksperymenty wydają się trudne, bo związane z dziedzinami, takimi jak fizyka lub chemia, to dają dziecku okazję do odkrywania i zgłębiania fascynującego świata przyrody i techniki.

W dniu 13 lutego 2020 roku dzieci z grup młodszych uczestniczyły w warsztatach „Zabawy z wodą” prowadzonych przez edukatora z firmy „Świat przygód” z Łodzi w ramach realizacji Programu Edukacji Ekologicznej dofinansowanego przez WFOŚ i GW w Łodzi „Każdy przedszkolak mały i duży wie do czego woda służy”.

Przedszkolaki wykonywały następujące eksperymenty:

  • Kolorowe wodne wulkany”

  • Kolorowe krople”

  • Rozpuszczalność w wodzie różnych substancji”

  • Tańczący olej”

  • Kolorowa woda”

  • Dmuchamy balon za pomocą sody i octu”

Na zakończenie spotkania dzieci wzięły udział w zabawie ruchowej „Wodny tor przeszkód”, podczas której trenowały koordynację, równowagę i pobudzały zmysły. Każda przeprowadzona zabawa badawcza niosła ze sobą ładunek pozytywnych emocji, co w rezultacie wspiera proces uczenia się. Dzieci były prowokowane do wyciągania wniosków a przy okazji rozwijały wytrwałość, koncentrację uwagi i spostrzegawczość. Wzbogacały także swój słownik o nowe pojęcia.

                     

Katarzyna Zasada