SESJA CZYTANIA PRZEZ LEKARZA

W dniu 11.05.2017r. w naszym przedszkolu gościliśmy lekarza pediatrę, specjalistę medycyny rodzinnej p. Joannę Puszek – Kornicką.
W spotkaniu uczestniczyły dzieci z wszystkich grup starszych – Biedronki, Muchomorki, Jagódki, Misie, Żabki
. Spotkanie zorganizowano w związku z realizowanymi w placówce zadaniami koncepcji pracy przedszkola:
• Ojczyzna- polszczyzna- budzenie zainteresowania książką
• Nie jestem sam – planowy proces wychowawczy oparty na wartościach
• Z techniką na ty
Spotkanie rozpoczęto sesją czytania. Dzieci wysłuchały bajek – Martwy żuczek oraz Mała gąsieniczka Rudzia . Następnie p. doktor opowiedziała dzieciom o swojej pracy, o korzyściach z niej płynących, o sprzęcie medycznym i badaniach ułatwiających postawienie właściwej diagnozy. Dzięki wysłuchanym bajkom oraz pogadance, dzieci w bardzo delikatny, a jakże profesjonalny sposób wprowadzone zostały w tematykę dotyczącą problemu śmierci, oraz radzenia sobie w wielu trudnych sytuacjach emocjonalnych – choroba,starość, pobyt w szpitalu, zabiegi medyczne. Pytań dzieci do lekarza było bardzo dużo, każde z nich przecież chciało podzielić się z innymi własnymi przeżyciami, problemami. Pani doktor starała się odpowiedzieć na każde z nich, ale czas był ograniczony – i tu sugestia dla rodziców – starajmy się zapewnić naszym dzieciom warunki do uczenia się wartości, by miały szansę żyć w zgodzie z nimi. Dzieciom trudno się zorientować co jest dobre, a co złe w życiu, kiedy gubią się w tym sami dorośli. Zatem słuszna wydaje się być teza, że tylko mocny , wewnętrzny system wartości moralnych jest w stanie skłonić człowieka do zachowań moralnych w każdych okolicznościach, bowiem wartości moralne stoją na straży życia i jego jakości. Jakże pomocna dla dzieci w tym temacie może być właśnie bajkoterapia lub opowiadanie terapeutyczne. Dzieci podziękowały pani doktor za spotkanie piosenką oraz własnoręcznie wykonanymi laurkami.

Barbara Kabzińska