WIZYTA LEŚNIKA W PRZEDSZKOLU

W dniu 24 października w naszym przedszkolu w budynku A i B gościł leśnik z Nadleśnictwa Radomsko – p. Iza Randak. Celem spotkania było przybliżenie dzieciom środowiska przyrodniczego jakim jest las, a także dostarczenie wiadomości n .t. przygotowania zwierząt do zimy, oraz zasad zachowania się w lesie. Miłą niespodzianką dla dzieci była przygotowana przez p. leśnik prezentacja multimedialna n. t. zimujących u nas ptaków.

Dzieci starsze dowiedziały się ciekawych informacji n. t. ich gatunków, nazw, zwyczajów, a także sposobów pomagania im przez ludzi zimą. Zrozumiały, że jeśli zaczynamy je dokarmiać, to należy robić to codziennie, systematycznie, gdyż przyzwyczajone ptaki na pomoc tę oczekują. Pani leśnik przestrzegała też dzieci przed wyrzucaniem na ziemię gumy do żucia, która dla ptaków może okazać się śmiertelną pułapką.

dscf7613      dscf7617

dscf7624      dscf7628

Dzieci młodsze natomiast zdobyły ciekawe informacje dotyczące większych zwierząt naszych lasów – słuchały ich z wielkim zainteresowaniem, gdyż p. leśnik wykazała się świetnym podejściem do maluchów. Dzieciaki w zamian za to jako podziękowanie zaśpiewały dla naszego gościa starą i wszystkim znaną piosenkę „Stary niedźwiedź”.

Pani leśnik podając sposoby pomocy ptakom i zwierzętom przekazała dla dzieci w obu budynkach zestawy do ptasich stołówek zastrzegając, iż z karmieniem ptaków czekamy do zimy i zaprosiła na kolejne spotkanie w styczniu. Pozostawiła także materiały edukacyjne „Poznajemy las”.

Nauczyciel Barbara Kabzińska prowadząca spotkanie przygotowała kolorowe ilustracje oraz dla wszystkich starszych grup wiekowych zespołową grę dydaktyczną „W lesie”

Barbara Kabzińska

Zofia Polityło