WODA ŹRÓDŁEM ŻYCIA

WODA ŹRÓDŁEM ŻYCIA

W dniu 21 września 2020r. w naszej placówce odbyły się warsztaty edukacyjne w grupach dzieci sześcioletnich: Biedronkach, Stokrotkach i Zajączkach pt. Woda-źródłem życia. Pogadankę oraz połączoną z nią prezentację multimedialną prowadziły pracownice PGK w Radomsku. Dzieci dowiedziały się iż świat przyrody nie mógłby istnieć bez wody. Szukały odpowiedzi na pytania:
– Ile wody człowiek potrzebuje do przeżycia?
– Kto jej ma więcej w organizmie – osoba starsza czy niemowlak?
– Skąd się bierze woda w kranie?
– Czy można pić wodę z kranu?
Poznały skutki niedoboru wody. Zrozumiały, iż nie tylko ludzie, ale także zwierzęta i cała przyroda potrzebuje jej do życia. Wskazując na globusie niebieskie kolory stwierdziły, że wody na Ziemi jest bardzo dużo, ale tylko maleńka jej cząstka nadaje się do picia. Woda to życiodajna substancja, której nie przybywa. Są na świecie takie miejsca, gdzie panuje susza. W związku z tym bardzo ważną sprawą jest jej oszczędzanie. Dzieciom zaprezentowano domowych złodziei wody (nieszczelne krany, spłuczki) oraz proste sposoby na jej oszczędzanie w domu i przedszkolu. Mówiąc o braku wody bardzo smutnym zjawiskiem jest jej zanieczyszczanie przez człowieka, niewłaściwe jego decyzje i zaniedbania.
To ważne spotkanie odbyło się w ramach realizowanego w przedszkolu projektu ekologicznego Każdy przedszkolak mały i duży wie do czego woda służy.


Opracowanie:
B. Kabzińska
K. Foksowicz
W. Mortoń