WYCIECZKA DO NADLEŚNICTWA „PODŚWIERK”

WYCIECZKA DO NADLEŚNICTWA „PODŚWIERK”

Wtorek 15.05.2018 r. był dla najmłodszych przedszkolaków dniem pełnym wrażeń. Grupy trzylatków i czterolatków z Publicznego Przedszkola nr 9 im. Jasia i Małgosi w Radomsku, pojechały na wycieczkę do Leśniczówki Podświerk. Została ona zorganizowana w ramach realizowanego projektu „Czyste powietrze wokół nas ”, współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Przyrody i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Celem wizyty w lesie, była bezpośrednia obserwacja piękna przyrody, uwrażliwianie na piękno krajobrazu oraz roli człowieka w powiększaniu terenów leśnych, jako „Zielonych płuc naszego miasta”. Zapoznanie ze środowiskiem leśnym jako źródła świeżego powietrza oraz schronienia dla zwierząt.
Przewodnikiem po lesie był pracownik Nadleśnictwa Radomsko – Pan Łukasz Praszczyk. Grupy wraz ze swoimi paniami i pracownikiem Nadleśnictwa, udały się na spacer ścieżką edukacyjną. Pan Łukasz opowiadał o zwierzętach żyjących w lesie. Przedszkolaki wykazały się świetną znajomością na temat ochrony przyrody, wiedzą, że należy ją chronić, i że w lesie nie wolno zostawiać śmieci, rozpalać ognisk, płoszyć zwierząt, hałasować . Podczas rozmowy Pan leśniczy zwrócił szczególną uwagę na istotną rolę, jaką odgrywa las w tworzeniu świeżego powietrza. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Poznały różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, mchy i runo leśne. Z zaciekawienie słuchały odgłosów, wydobywających się z lasu.

Zajęcia te uświadomiły dzieciom, że przyrodę należy kochać i szanować jak przyjaciela oraz to, że także one są za nią odpowiedzialne. Możliwość bezpośredniego kontaktu z nią dostarczyła im wielu wspaniałych przeżyć i wzbudziła ogromną radość.
Pełne wiedzy o lesie i niezapomnianych wrażeń, przedszkolaki wróciły do przedszkola. Zapewne wizyta w lesie pozostanie w pamięci dzieci na długo. Składamy serdecznie podziękowania panu Łukaszowi za ciekawe przekazanie wiedzy o lesie. I obiecujemy, że z przyjemnością powrócimy na spotkanie z leśną przyrodą.

Opracowanie:
Justyna Szladerba