ZAJĘCIA RUCHOWE W MUCHOMORKACH

ZAJĘCIA RUCHOWE W MUCHOMORKACH

Mówiąc o rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym, duży nacisk kładzie się na stymulację intelektualną najmłodszych. Tymczasem równie ważnym motorem rozwoju dla dzieci jest ruch. Oprócz tego, że stymuluje pracę i rozwój mózgu, jest dla dzieci także źródłem olbrzymiej przyjemności i satysfakcji. Bez rozwijania motoryki dużej, nie ma mowy o rozwoju motoryki małej. Choć wzajemnie się uzupełniają, to właśnie motoryka duża jest nadrzędna. Koordynacja jaką daje ruch motoryki dużej sprawia, że motoryka mała również się rozwija. Dobre skoordynowanie oka i ręki jest podstawą nauki pisania i czytania. Dlatego bardzo ważne jest prowadzenie w przedszkolu codziennych zabaw pozwalających zaspokoić naturalny u dzieci w tym wieku głód ruchu.

Aby uatrakcyjnić dzieciom ten rodzaj zajęć wykorzystujemy wiele ciekawych metod oraz środków dydaktycznych. Jedną z nich jest metoda R.Labana zwana również metodą improwizacji ruchowej, która polega na podejmowaniu działań zgodnie z inwencją i fantazją dzieci. Kolejna to metoda Ruchu Rozwijającego W. Sherborne, której jedną z zasad jest brak rywalizacji. Każde dziecko może w niej odnieść sukces, ponieważ nie jest w niej ważna precyzja ruchu, ale sam fakt jego wykonywania. Dzieci wykonują ćwiczenia indywidualnie, bawiąc się w parach oraz w grupach. Podczas zajęć wykorzystujemy także elementy metody integracji sensorycznej polegającej na dostarczaniu dzieciom różnorodnych bodźców. Bardzo pomocne okazują się tutaj kolorowe piłeczki o różnych kształtach i fakturach, które przyczyniają się zarówno do rozwoju sprawności rąk i palców, jak również do pobudzenia receptorów czuciowych oraz rozluźnienia napięcie mięśniowego. Najbardziej wyczekiwane przez dzieci są zabawy i tańce integracyjne w oparciu o metodę KLANZY oraz korzystanie z takich pomocy jak chusta animacyjna czy szyfonowe apaszki.

Na ostatnich zajęciach największym zainteresowaniem cieszyły się zabawy rytmiczne stymulujące pracę całego ciała z użyciem gumy sensorycznej, z którą przedszkoli miały okazję pracować po raz pierwszy, ale sądząc po uśmiechach na twarzach przedszkolaków już na stałe zagości ona w repertuarze naszych zabaw grupowych.

 

Magdalena Depta

Anna Soboń

Jolanta Jaguścik