2 KWIETNIA – ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

Na zdjęciu dominuje kolor niebieski. Niebieskie dłonie będące symbolem pomocy, globus w kolorze niebieskim świadczący o skali zjawiska, dwa złączone ze sobą puzzle jako symbol autyzmu.

Corocznie, 2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Jego głównym celem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu, który jak uznało ONZ jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych współczesnego świata.

Aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat autyzmu zachęcam wszystkie dzieci do obejrzenia bajki, która w prosty sposób zobrazuje nam jak funkcjonuje dziecko (osoba) z autyzmem.

Na środku zdjęcia znajduje się chłopiec – autystyk, który wokół siebie na niebieskim tle ma wypisane wszystkie cechy, które go charakteryzują.

Drodzy Rodzice! Zachęcam także do przeczytania przedszkolakom bajki Joanny M. Chmielewskiej pt. Czarodziejka „Bajki bez barier” cz. II AUTYZM oraz do krótkiej refleksji na temat jej treści.

NIEBIESKI KOLOR JEST KOLOREM AUTYZMU!!!
Uznawany za najgłębszy z kolorów, rozpływający się w nieskończoności horyzontu. Jako barwa najczystsza i najzimniejsza zarazem staje się najbardziej odrealnioną ze wszystkich barw.

MIĘDZYNARODOWYM SYMBOLEM AUTYZMU SĄ KOLOROWE PUZZLE
Świat osób z autyzmem jest jak gigantyczna układanka, taka bez podpowiedzi. Do końca życia będą układać poszczególne elementy. Z czasem pojawi się jakiś większy fragment, czasem coś wskoczy nie tam gdzie powinno i zrujnuje dotychczasową pracę… Osoby z autyzmem zawsze podejmą kolejną próbę – oni też chcą zobaczyć całość.

Na zdjęciu występuje serduszko ułożone z kolorowych puzzli. Serce tworzy jedną całość.

Zjednoczmy się 2 kwietnia z osobami chorymi na Autyzm.
Niech tego dnia dominuje kolor niebieski!!

Na znak jedności z osobami chorymi na autyzm zachęcam do wykonania pracy plastycznej.
Młodsze dzieci w serduszku mogą odbić swoją rączkę pomalowaną farbą na niebiesko.
Starszaki mogą samodzielnie z odbitych dłoni stworzyć serduszko. Mogą także skorzystać z konturu serduszka i wykleić je plasteliną lub małymi serduszkami wyciętymi z niebieskiego papieru.

Zdjęcie przedstawia niebieski kontur serca.

Zdjęcie przedstawia serce ułożone z dłoni w niebieskim kolorze.

Magdalena Depta