ANDRZEJKI W JAGÓDKACH

W listopadową ciemną noc
swój los wywróżę sobie,
bo wróżby dziwną mają moc…
mówiły mi o Tobie.

30 listopada do naszych przedszkolaków przyjechała Wróżka, by w andrzejkowe święto wywróżyć im to co je czeka w przyszłości.
Spotkanie z dziećmi rozpoczęła od krótkiej pogadanki dotyczącej andrzejek. Opowiedziała dzieciom o tradycji obchodzenia tego święta, która w Polsce jest bardzo długa. Mimo, iż współcześnie andrzejki są raczej pretekstem do zabaw i imprez, to jeszcze kilkadziesiąt lat temu bardzo poważnie podchodzono do wróżb w tę szczególną noc.
Dzieci z entuzjazmem uczestniczyły w zabawie razem z Wróżką. Odbyło się wielkie wróżenie z kolorowych kart oraz wrzucanych monet do miski z wodą, „serce z imionami”, „losowanie liczb”, „losowanie rekwizytów”, „tajemnicze ciasteczko”, ustawianie „bucików” i oczywiście lanie wosku.
Cała zabawa przeplatana była wspólnymi tańcami. Dzieci poznały także andrzejkowe zaklęcia.

Katarzyna Zasada
Beata Wolska