„ANDRZEJKOWE ŚWIĘTO” W MALUCHACH

Andrzejkowe mamy święto,
co się dzisiaj nam wywróży?
Mamy miskę pełną wody,
wosk w garnuszku i klucz duży.

W naszym przedszkolu co roku podtrzymujemy tradycje związane z „Andrzejkami” i robimy to w różny sposób. W obecnym roku szkolnym spotkanie andrzejkowe dla młodszych dzieci zorganizowaliśmy dnia 28 listopada. Tego dnia przedszkolaki dowiedziały się, że „Andrzejki” były wieczorem wróżb, dzięki którym dziewczynki, a nawet chłopcy mogli dowiedzieć się o swoim przyszłym losie oraz tego w jaki sposób mieszkańcy wsi spędzali kiedyś jesienne wieczory. Obecnie „Andrzejki” są wesołym spotkaniem towarzyskim, wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji.
Piątkowemu wydarzeniu towarzyszyły również konkursy, zabawy i wróżby andrzejkowe. Dzieci bawiły się przy dźwiękach muzyki oraz brały udział w różnych zabawach. Nie zabrakło tradycyjnego ustawiania „bucików”, „losowania rekwizytów” , „lania wosku” oraz wielu innych wróżb związanych z tym świętem.
Celem imprezy było poznanie ludowych zwyczajów i tradycji andrzejkowych oraz uwrażliwienie na piękno obrzędów. Dzień ten dostarczył przedszkolakom wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia w dzieciach ciekawości oraz chęci poznawania ludowych tradycji.

Wanda Mortoń
Katarzyna zasada