„BARBÓRKA” W GRUPACH MŁODSZYCH

„BARBÓRKA” W GRUPACH MŁODSZYCH

 

 

Grudzień to miesiąc wielu świąt, jednym z nich jest Barbórka -święto wszystkich górników. Z tej okazji 4 grudnia 2014 roku dzieci z grup młodszych odwiedzili górnicy z KWB w Bełchatowie. Zaproszeni goście opowiedzieli maluchom o trudnej i niebezpiecznej pracy górnika oraz zaprezentowali strój galowy.

 

                       DSC02848         DSC02840

 

Największą atrakcją okazała się jednak możliwość przymierzenia pięknej i wyjątkowej czapki górniczej( czako). Czako z przodu ma godło górnicze, perlik (młot) i żelazko (krótki kilof). Narzędzia te służyły górnikom do rozbijania węgla i drążenia szybów. Miotełka do czyszczenia otworów strzałkowych. Dowiedzieliśmy się, że kolory pióropusza związane są z pełnioną w kopalni funkcją: biały- sztygar, inżynier, zielony – dyrektor, czarny – górnik, czerwony – członek orkiestry górniczej. Dzieci dowiedziały się, że praca górnika jest bardzo niebezpieczna i ciężka. Barwami górniczymi są czerń i zieleń, ponieważ czerń symbolizuje ciemności podziemia, a zieleń nadzieję na ujrzenie zielonej trawy po pracy.

Opracowanie:
Anna Sowińska i Wanda Mortoń