DZIEŃ GÓRNIKA W PRZEDSZKOLU

W ramach realizowanego w naszym przedszkolu programu preorientacji zawodowej dnia 6 grudnia 2021 r. dzieci z grup starszych w naszym  przedszkolu  świętowały Dzień Górnika.

Chcąc przybliżyć dzieciom trudną i odpowiedzialną pracę w kopalni, zaprosiliśmy do przedszkola górnika z KWB w Bełchatowie – Pana Tomasza.

Przedszkolaki oglądały prezentację multimedialną, z której dowiedziały się jak ciężka i odpowiedzialna jest praca pod ziemią. Starszaki poznały wiele ciekawostek na temat górniczego stroju, usłyszały legendę o „Skarbniku – dobrym duchu kopalni”, oraz dowiedziały się dlaczego święto górników to Barbórka. Dzieci zapoznały się z takimi pojęciami jak czako, sztygar, kilof czy perlik.

Na zdjęciu widać grupę stojących dzieci wraz z górnikiem w galowym stroju.

Na zdjęciu widać grupę stojących dzieci wraz z górnikiem w galowym stroju.

Na zdjęciu widać grupę stojących dzieci wraz z górnikiem w galowym stroju.

Na zdjęciu widać grupę stojących dzieci wraz z górnikiem w galowym stroju.

Na zdjęciu widać grupę stojących dzieci wraz z górnikiem w galowym stroju.

Najwięcej entuzjazmu wzbudziło  oglądanie bryłek węgla przez dzieci, a pobrudzone nim ręce i nosy wywołały wiele śmiechu. Mamy nadzieję, że nasze dzieci zrozumiały jak ważna i trudna jest praca górnika w kopalni.

Opracowały:
Mirosława Tomczuk
Joanna Molińska