DZIEŃ KSIĄŻKI

23 kwietnia swoje wielkie święto mają książki na całym świecie… Książki, które czytamy przenoszą nas do innego świata, uczą nowych rzeczy… jednym słowem czytanie książek to cudowny sposób na spędzanie wolnego czasu. Stąd też pomysł na kilka zabaw związanych z książkami.

MOJA ULUBIONA KSIĄŻKA

Niech dziecko, tego dnia wybierze swoją ulubioną książkę i będzie miało okazję opowiedzieć o swojej książce. Następnie może wykonać ilustrację do utworu, do której zrobi śliczną kolorową i ozdobną ramkę.

MAŁA CZY DUŻA?

Do tej zabawy będziecie potrzebować kilku książek w różnych rozmiarach. Zadaniem dziecka jest ich układanie od największej do najmniejszej i odwrotnie

Z KSIĄŻKĄ NA GŁOWIE

Jest to nic innego jak wyścigi z książką na głowie. Oczywiście książkę najlepiej zastąpić starymi zeszytami, bo podczas zabawy niejednokrotnie spadną dziecku z głowy. Dlatego w tym przypadku bezpieczniej będzie użyć starych zeszytów…

SZPITAL CHOREJ KSIĄŻKI

Wspólnie z dzieckiem możecie naprawić uszkodzone książeczki. Posklejane i ładnie oprawione na pewno będą „cieszyły oko”, przez najbliższe lata.

JAK DBAĆ O KSIĄŻKI?

Podczas Dnia Książek warto przypomnieć dziecku jakie są zasady korzystania z książek.

Oto wiersz E.Safarzyńskiej „Książki”

Szanuj książeczki czyś mały czyś duży
One zabiorą cię w świat podróży
Pokażą ci kraje obce, tajemne
Skarby dobędziesz na światło dzienne

Zobaczysz smoki z trzema głowami
Małego kota z wielkimi butami
Małgosia Jasia dziś uratuje
Piętaszek także ci podziękuje

Róża do Księcia znów zagaduje
Wiedźma do worka złoto zsypuje
wśród fal się pluska Mała Syrenka
wróżki pukają znów do okienka

Dbaj więc o książki, szanuj, doceniaj
nie gnieć karteczek i nie wydzieraj
podziel się wiedzą, radością i magią
szanuj więc książki i im pomagaj.

Po omówieniu zasad możecie wspólnie przygotować plakat dotyczący zasad, gdzie dziecko może się podpisać, a jeżeli jeszcze nie potrafią mogą odbyć kciuk lub rękę.

WYJŚCIE DO BIBLIOTEKI

Miejscem, którym dowiecie się najwięcej o książkach jest biblioteka lub czytelnia. W przyszłości możecie wspólnie z dzieckiem wybrać się do pobliskiej biblioteki.

Do pobrania kolorowanki z różnych bajek dla dzieci.

Miłej zabawy.

Beata Wolska