Kolorowa muzyka – czyli zabawy z bum bum rurkami oraz sigumą.

Od kilkunastu lat Boomwhackers czyli Bum Bum Rurki wykorzystywane są na
całym świecie podczas pracy z dziećmi łącząc w sobie walory rozrywkowe i
edukacyjne. Ich pomysłodawcą jest Craig Ramsell, uznany przez program
Galileo za 4 najdziwniejszego twórcę biznesu na świecie. W Polsce jednym z
propagatorów i instruktorów gry na jest Dawid Gacek z krakowskiej Firmy
Muzycznej.
Bum Bum Rurki to kolorowe, lekkie tuby, które po uderzeniu o siebie lub w
dowolną inną powierzchnię wydają różne dźwięki. Poszczególne Bum Bum
Rurki maja odmienne kolory odpowiadające konkretnym dźwiękom. Instrument
ten daje praktycznie nieograniczone możliwości zabawy i edukacji muzycznej.

Nauczycielki : Beata Wolska oraz Magdalena Depta postanowiły urozmaicić dzieciom ferie zimowe. organizując zajęcia z wykorzystaniem właśnie ww. akcesoriów oraz sigumy. Tego dnia stosowano również inne innowacyjne metody pracy a mianowicie Aktywne słuchanie muzyki wg. Batii Strauss.

Działania tej metody wpływa wyraźnie na pozytywny i negatywny odbiór dźwięków. Dzięki temu kształcona jest wyobraźnia muzyczna. Zmienną w tej metodzie jest rola dziecka. Raz jest dyrygentem, kolejnym razem słuchaczem. Praca tą metodą często polega na wielokrotnym słuchaniu tego samego utworu, jednak zmiana ról jest tak atrakcyjna, że nie stanowi to żadnych przeszkód dzieciom.

 

Beata Wolska

Magdalena Depta