Mali badacze – eksperymenty w grupach młodszych

Dzieci zawsze są ciekawe świata, zadają mnóstwo pytań, lubią dowiadywać się nowych rzeczy, odkrywać i poznawać. Jednym ze sposobów zaspokojenia ciekawości dzieci są zabawy badawcze i eksperymenty. Aby zaspokoić tą naturalną potrzebę dziecięcą, a przy okazji stworzyć możliwość do rozwijania myślenia, kreatywności, uczyć porównywania, wyciągania i formułowania wniosków nauczycielki: Magdalena Depta i Beata Wolska zorganizowały w czasie ferii zajęcia badawcze dla dzieci.

Im więcej prezentujemy dzieciom zjawisk do odkrycia, zabaw czy przykładów nowych eksperymentów, tym większy one generują głód nowych doświadczeń i pomysłów. Chcą badać nowe zjawiska wszystkimi zmysłami i nigdy nie mają dosyć! Tak samo było podczas naszych zajęć. Przedszkolaki  z ogromnym przejęciem i zaangażowaniem obserwowały prezentowane przez nauczycielki doświadczenia, czekając z niecierpliwością na efekt końcowy.

Na zajęciach nie zabrakło m.in. malowania na mleku, lawy w szkle, wędrujących kolorów, wulkanu, tęczy na talerzu oraz wielu innych.

Magdalena Depta

Beata Wolska