OPOWIASTKA O BEZWARUNKOWEJ MIŁOŚCI

W dniu 17. 10. 2016r. W czasie spotkania integracyjnego rodzice i dzieci z grupy 6A wysłuchały opowiadania „Opowiastka o bezwarunkowej miłości”, ze zbioru „Bajki pełne miłości”, napisanego przez Joannę Berendt i Magdalenę Sendor- autorki książki „Dogadać się z dzieckiem”. Przygotowane opowiadanie było nawiązaniem do jednego z zadań tegorocznej koncepcji pracy przedszkola „Nie jestem sam – czym skorupka za młodu nasiąknie….” – planowy proces wychowawczy oparty na wartościach.

Tak jak w rodzinie tworzymy jedność, działamy na rzecz rodziny, szanujemy się, kochamy – tak samo dziecko w przedszkolu jest w grupie członkiem rodziny przedszkolnej i powinno przejmować zadania, obowiązki, respektować kodeks przedszkolaka, propagować swym zachowaniem dobro, negować zło. I tutaj zadaniem przedszkola, ale także ogromną rolą rodziców, dziadków jest wprowadzanie dzieci w świat wartości- szacunku, miłości, dobra, pokoju, uczciwości,tolerancji, współdziałania, a negowanie zła, przemocy- poprzez właściwą literaturę, bajkę, przykład życia, pochwałę właściwych postaw, a wykluczenie niewłaściwych filmów, bajek, gier komputerowych, gazetek wywołujących u dzieci agresję, lęk.

Dzieci łatwo przenoszą w życie realne sceny z życia wirtualnego, wzorują się na bohaterach bajek, gier – te dobre, ale jakże często te złe!

Jako pamiątkę spotkania dzieci otrzymały do domu kolorowankę „Mama,tata,ja”/ symboliczne serca, oznaka miłości /. Spotkanie zakończyła rozmowa z rodzicami zainteresowanymi sprawami grupy, już bez udziału dzieci. Zachęcamy rodziców do częstszego korzystania z opowiadań, bajek terapeutycznych, które są skarbnicą pomysłów w trudnych sytuacjach.

Barbara Kabzińska