Październik w grupie „Niedźwiadków”

PAŹDZIERNIK W GRUPIE „NIEDŹWIADKÓW”

 

Grupa 4- latków „Niedźwiadki” wraz panią Renatą i panią Karoliną  w październiku,  korzystając z pięknej jesiennej pogody,  odbyła wiele wycieczek i spacerów . Dzieci poznały swoją okolice,  najbliższe otoczenie przedszkola, celem tych spacerów i wycieczek było rozwijanie umiejętności społecznych . Byliśmy w parku Świętojańskim w dniu 03.10.2023, gdzie przedszkolaki obserwowały przyrodę, podziwiały piękno jesiennego krajobrazu jak również sprawdzały , czy „Pani Jesień” już do niego zawitała.

Grupa dzieci na spacerze w parku

W dniu  05.10.2024r. odwiedziliśmy pobliski sklep warzywniczy – „Warzywniak na rogu”, gdzie bardzo miła Pani pokazała nam owoce i warzywa poukładane na sklepowych półkach oraz w skrzynkach. Rozmawialiśmy o tym, co można zrobić ze świeżych owoców i warzyw, dzieci poznały ich wartości odżywcze oraz dowiedziały się o konieczności spożywania owoców i warzyw dla zdrowia.

Grupa dzieci w sklepie z warzywami

Nauczyciel i grupa dzieci w sklepie z warzywami

 

Dnia 23.10.2023r. przedszkolaki wybrały się wraz ze swoimi paniami nauczycielkami  do kina „Pasja” w MDK w Radomsku na bajkę z serii „Kicia Kocia”. Dzieci uczestniczyły również w  warsztatach – Ja i moje emocje, dowiedziały się co to są emocje. Dlaczego warto znać emocje i je odróżniać? Dlaczego należy szanować nie tylko swoje emocje, ale i innych ludzi? Celem wycieczki do kina było nie tylko nabywanie umiejętności uczestniczenia w seansach filmowych, ale także wdrażanie do właściwych zachowań, rozumienie wartości takich jak : prawda, dobro, przyjaźń.  Przedszkolaki pełne nowych wrażeń wróciły do przedszkola, gdzie jeszcze długo wspominały przygody Kici Koci.

Grupa dzieci siedzi w sali kinowej.

W tygodniu poświęconym tematyce zwierząt, 27.10.2023r. przedszkolaki z grupy „Niedźwiadków” wybrały się na wycieczkę do sklepu zoologicznego na „Bazarku” przy ulicy Piastowskiej. Celem tej wyprawy było rozwijanie właściwej postawy wobec zwierząt, a także ich bezpośrednia obserwacja. Na miejscu czekała na nas Pani, która wprowadziła nas w świat zwierząt i przybliżyła ich zwyczaje, tryb życia i odżywianie. Dzieci podziwiały kolorowe rybki, papugi, a także gryzonie – chomiki, szczurki, szynszyle i świnki morski. Jednak największe zaskoczenie i wrażenie wywarły na nas nieruchome jaszczurki, które po chwili zwinie i bardzo szybko biegały po swojej klatce i oczywiście olbrzymi pająk. Bardzo dziękujemy za miłe przyjęcie, była to dla nas niesamowita przygoda.

Grupa dzieci przy akwarium w sklepie zoologicznym.                Grupa dzieci w sklepie zoologicznym.

Jaszczurka w terrarium.

Światowy Dzień Uśmiechu obchodziliśmy w naszej grupie w pierwszy piątek października – 06.10.2023r. Symbolem tego dnia była uśmiechnięta buzia na żółtym tle, którą dzieci malowały , układały z kasztanów, wszystkie przedszkolaki znalazły się tego dnia w krainie uśmiechu. Zabawy z uśmiechem uświadomiły „Niedźwiadkom” znaczenie optymizmu i roli uśmiechu w życiu człowieka. A wspólna zabawa stworzyła okazję do doświadczenia radości.

Dzieci przy zabawie chustą animacyjną .                             Grupa siedzących dzieci na dywanie.

Grupa dzieci odbija balona chustą animacyjną.

20 października w naszej grupie obchodziliśmy „Dzień Ziemniaka”, z tej okazji zaprosiliśmy rodziców „Niedźwiadków ” do naszej sali przedszkolnej  na wspólne świętowanie. Przedszkolaki w przygotowanej inscenizacji – „Król Ziemniak” pod kierunkiem pań, Renaty Kowalczyk i Karoliny Lichoty przedstawiły historię ziemniaka. Podkreśliły w przedstawieniu zdobytą wcześniej wiedzę  o ziemniaku – jego znaczenie w codziennej diecie i jego walory smakowe i odżywcze . Ten dzień przedszkolaki umiliły zaproszonym  gościom zabawami i piosenkami –” Gorący  kartofelek” i „Ziemniaczek” oraz wystawą” Ziemniaczanych Cudaków”, wykonanych i ozdabianych samodzielnie  ziemniaków wg własnych pomysłów dzieci. Impreza zakończyła się  poczęstunkiem dla rodziców , który to przygotowały „Niedźwiadki” z pomocą pań kucharek – pieczone kartofle z gzikiem. Ogromną atrakcją dla dzieci było pozowanie do zdjęć z królem ziemniakiem.  Świętowanie  Dnia Ziemniaka w naszej grupie zintegrowało  dzieci , rodziców poprzez  dobrą współpracę i wspólną  zabawę.

Grupa dzieci z nauczycielem stoi w sali .                    Grupa dzieci trzyma mikrofon.

Ziemniaki ozdobione oczami, nosem, włosy z wykałaczek.                Grupa dzieci miesza w misce biały ser.

 

Urodziny dla dzieci są bardzo ważnym wydarzeniem, dlatego „Niedźwiadki ” obchodzą je szczególnie uroczyście . W dniu 25.10.2023r. obchodziliśmy 4 urodziny dzieci, które  urodziły się jesienią, jubilatami byli :  Antoś, Miłoszek, Ania, Michasia. Tego dnia specjalnie udekorowaliśmy naszą salę przedszkolną kolorowymi balonami i girlandami , wszystkie dzieci ubrały urodzinowe czapeczki. Uroczystość rozpoczęliśmy od wspólnych życzeń i zaśpiewania tradycyjnego „ 100 Lat” oraz wręczenia jubilatom pamiątkowych dyplomów z okazji 4 urodzin, dzieci zdmuchnęły świeczki na specjalnych urodzinowych babeczkach a potem wszyscy zasiedli przy wspólnym stole gdzie była przygotowana owocowa uczta. Urodziny zakończyliśmy zabawami z balonami. Nasze grupowe „Niedźwiadkowe” urodziny są wesołe i bardzo radosne.

Grupa dzieci stoi przed nauczycielem, który trzyma tort ze świeczkami.            4 dzieci stoi i trzyma dyplomy.          Grupa dzieci siedzi przy stole i je owoce i słodycze.

„Dynia tu, dynia tam, dynia krąży tu i tam!” tymi słowami rymowanki rozpoczął się Dzień Dyni – 30.10.2023r. w grupie „Niedźwiadków”. Przedszkolaki tego dnia przyniosły do przedszkola dynię, co pozwoliło nam stworzyć w naszej sali wspaniałe dekoracje. Atrakcjami tego dnia były konkrecje sportowe : turlanie dyni, slalom z dynią. Dzieci  również porównywały  – „badały” dynię jej ciężar, wygląd zewnętrzny i wewnętrzny. Smacznym akcentem była degustacja pestek dyni, natomiast twórczym działaniem były nasze prace plastyczne : malowanie , odbijanie i wylepianie dyń. Na zakończenie Dyniowego Dnia każdy przedszkolak otrzymał dyniowy medal.

Ozdobione dynie.

Grupa siedzących dzieci z dyniami.    Grupa stojących dzieci trzyma napis Dzień Dyni.