„PLON NIESIEMY, PLON”

Dnia 18.10.2018r. w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość pt. „Plon, niesiemy plon”. Przedstawienie przygotowały pięciolatki z grupy „Słoneczka”. Dzieci wystąpiły w strojach ludowych. Celem uroczystości było wzbudzenie zainteresowania obrzędami ludowymi, jakimi są dożynki; budzenie szacunku dla pracy rolników i do chleba; promowanie zdrowej żywności: warzywa, owoce, produkty ze zbóż; zainteresowanie dzieci piękną tradycją ludową; wprowadzenie nastroju odświętnej zabawy i uroczystości, kultywowanie tradycji związanych z dożynkami; rozwijanie zainteresowań przyrodniczych; przekazywanie wiedzy na temat obrzędów ludowych – dożynek; uczenie współpracy w grupie; zachęcanie do wspólnej zabawy. Dzieci miały możliwość poszerzyć wiedzę z dziedziny przyrody; dowiedzieć się, z czego robi się pieczywo, poznać etapy powstawania chleba; rozwinąć sprawność ruchową, rytmicznie poruszać się przy ludowej muzyce; poznać ludowe pieśni, ludowy strój krakowski, nauczyć się i zatańczyć „krakowiaka”.

W dniu 25.10.2018r. przedstawienie pt. „Plon , niesiemy plon” obejrzeli rodzice dzieci z grupy „Słoneczka” oraz przedszkolaki z grupy „Kotki”. Potem odbyło się spotkanie integracyjne „przy herbatce” dzieci z grupy 5-latki „B” i ich rodziców z nauczycielkami w swojej sali.
Dziękujemy Rodzicom za pomoc w przygotowaniu uroczystości: stroje dzieci, rekwizyty oraz poczęstunek. Dziękujemy także naszej Pani Intendentce i Piekarni współpracującej z Przedszkolem za przygotowanie tradycyjnego dożynkowego chleba.

mgr Zofia Polityło i mgr Agnieszka Żuk