Projekt 20 minut dla MATEMATYKI

Od września w grupie 4 latki Motylki realizowany jest projekt  z zakresu edukacji matematycznej „20 minut dla matematyki”. Kilkanaście minut przeznaczone na edukację matematyczna może dać wspaniałe efekty. „20 minut dla matematyki” stworzony został w oparciu o program ,,Dziecięca Matematyka” autorstwa Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej i Ewy Zielińskiej. Metodyka programu zakłada naukę matematyki w sposób czynnościowy, czyli zgodny z rozwojem dziecka, nabywanie kompetencji matematycznych  poprzez działanie i własne doświadczenia dzieci.

Wszystkie obszary realizuję za pomocą prostych, dostępnych  przedmiotów takich jak: kasztany, żołędzie, orzechy, kamyczki, guziki, klocki czy klamerki do bielizny. „Przemycam” matematykę nie tylko w trakcie zajęć edukacyjnych, ale także podczas innych czynności, np. podczas zabaw dowolnych, zabaw w kole, ustawiania się w pary, spacerów, zabaw ruchowych i wielu innych sytuacji dnia codziennego. Zachęcam wszystkich rodziców do aktywnego włączania się w działania projektu.

Ćwiczenia rozwijające orientację w przestrzeni.

Zabawy w przeliczaniu.

Utrwalanie kolorów.

Rozwijanie intuicji geometrycznych, klasyfikacja.

Utrwalanie strony lewej.

Zabawy z woreczkami i obręczami.

Rozwijanie umiejętności przeliczania i łączenia w pary.

Wielkości zbiorów.

Broszurka matematyczna dla rodziców.

,,Duże czy małe” zajęcia z wykorzystaniem laptopa.

Liczymy GROSIKI.

Propozycje dla rodziców.