„PRZYRODA JAK Z OBRAZKA – TWÓRCZY PRZEDSZKOLAK”

„PRZYRODA JAK Z OBRAZKA – TWÓRCZY PRZEDSZKOLAK”

Edukacja plastyczna w przedszkolu to jeden z najważniejszych czynników wpływających na wszechstronny rozwój dziecka w przedszkolu. Barwa, kształt w otoczeniu, przyrodzie przyciągają oczy dziecka od pierwszego kontaktu ze światem. Fascynacja kolorem, kształtem, fakturą sprawia, że dziecko chcąc odzwierciedlić swe wrażenia, spostrzeżenia, uczucia samo staje się twórcą. Do takich działań nauczyciele grup młodszych 3-4 letnich z Publicznego Przedszkola nr. 9 im. Jasia i Małgosi w Radomsku zachęciły dzieci i ich rodziców poprzez stworzenie w każdej z sal makiety jesiennej „ Plon niesiemy, plon”. Makiety były miniaturą jesiennego krajobrazu, skarbnicą wiedzy dotyczącej jesiennej przyrody, darów lata i jesieni. Dzięki niej dzieci mogły rozpoznać różne gatunki zbóż, warzyw, owoców- darów lasu, pola, parku i ogrodu. Manipulując nimi porównywały barwę, kształt, wielkość, doznawały przyjemności płynącej z doznań smakowych i zapachowych. Zbiory były też świetną okazją dla dziecięcej matematyki.
Duże fotografie wszystkich makiet stały się tłem do wystawy prac wykonanych przez dzieci wspólnie z rodzicami „Ziemniaczane cudaki”. Na bazie ziemniaka powstały prześliczne jeże, pieski, niedźwiadki, zajączki, strusie, węże, gąsienice, dinozaury, ciuchcie, muchomory, a także damy z parasolkami, księżniczki, czy panowie – dżentelmeni w kapeluszach z błyszczącymi muchami. Do wykonania prac wykorzystano także inne materiały przyrodnicze oraz nieużytki (jarzębinę , kasztany, żołędzie, marchewki, dynie, liście, mech, brokuły, kubki po jogurtach, skrawki materiałów- filcu.
Inwencja twórcza dzieci i rodziców przeszła wszelkie oczekiwania. Na wystawie zamieszczone zostały także informacje tekstowe dotyczące pochodzenia, wartości odżywczych i zastosowania kulinarnego ziemniaka. Wszystkie powyższe inicjatywy podjęte zostały w związku z treścią zadań koncepcji pracy przedszkola w bieżącym roku szkolnym :
-„Matematyka w przyrodzie – przyroda jak z obrazka”.
-„Emocje pełne niespodzianek- wspomaganie rozwoju emocji dzieci w różnorodnych sferach działalności (radość – wyrażanie pozytywnych emocji w ekspresji plastycznej).
Dziękujemy wszystkim rodzicom za zaangażowanie w jesienną zabawę przedszkolaków.

Jpeg

Jpeg

Jpeg

Jpeg

Jpeg

Jpeg

Jpeg

Jpeg

Jpeg

Jpeg

Jpeg

Jpeg

Jpeg

Jpeg

NAUCZYCIELE:
Mirosława Tomczuk, Barbara Kabzińska, Justyna Szladerba, Magdalena Depta, Zofia Polityło.