PRZYRODNICZE OBSERWACJE „SŁONECZEK”

PRZYRODNICZE OBSERWACJE „SŁONECZEK”

W dniu 5.04.2019r. w grupie „Słoneczka” pani przygotowała dzieciom niespodziankę. Przyniosła ją do przedszkola w małym słoiku. Kiedy pięciolatki zobaczyły, że ze słoika pani wysypuje na białą kartkę ziemię, były trochę zawiedzione, ale to szybko minęło, bo dostały do rąk lupy do obserwacji. Jednak to nie ziemię miały obserwować. Po chwili bowiem okazało się, że
w ziemi poruszają się jakieś zwierzątka. Były to dżdżownice, które z pomocą lup można było dokładniej obejrzeć. Dzieci dowiedziały się nie tylko jak dżdżownice wyglądają, czym się żywią oraz jak ważną rolę pełnią w przyrodzie w spulchnianiu gleby, ale też mogły zobaczyć jak się poruszają, te żyjące w ziemi zwierzątka, które można spotkać w deszczowe dni. Przedszkolaki zapamiętają na długo swoje wrażenia z tych obserwacji, a dżdżownice wrócą do swego środowiska, bo przecież najważniejsze jest to, by umieć szanować przyrodę.

mgr Zofia Polityło