SŁONECZKA I MYDŁO

SŁONECZKA I MYDŁO

W obecnym czasie zagrożenia zdrowia koronawirusem utrzymanie higieny odgrywa bardzo ważną rolę nie tylko dla jednej osoby, ale i innych z jej otoczenia. Poznanie i przestrzeganie zasad higieny oraz kształtowanie nawyków higienicznych ma wpływ na nasze zdrowie. O tym dowiedziały się przedszkolaki z grupy 3B w dniu 11.12.2020r. podczas zajęcia na temat „Mydło wszystko umyje”. Dzieci wysłuchały wiersza pt. „Jurek nurek”. Rozmawiały o jego treści. Mówiły, co jest potrzebne do kąpieli. Oglądały różne przedmioty (ręcznik, mydła w kostce i mydło w płynie, pasta i szczoteczka do zębów oraz zabawkowa postać brudnego chłopca). Trzylatki określały, do jakiego celu służą zgromadzone przedmioty, które przydadzą się chłopcu, aby zmienił się w czyścioszka. W umyciu jego buzi pomogło oczywiście mydło. Prezentacja różnego rodzaju mydeł pozwoliła na opisanie ich cech. Przedszkolaki mogły sprawdzić też ich zapachy. Dzieci bawiły się chętnie przy piosence „Mydło lubi zabawę”, naśladowały mycie poszczególnych części ciała.
Nie brakowało odważnych przedszkolaków do udziału w eksperymencie z mydłem i czarnym pieprzem. Chętne dziecko zanurzało paluszek w mielonym czarnym pieprzu, a potem tylko potrzebne było działanie mydła w płynie i wody. W ten sposób poprzez pokaz, obserwację i doświadczenia przedszkolaki poznały właściwości mydła, jego znaczenie i zrozumiały konieczność jego stosowania.


.

Mgr Zofia Polityło