„ŚWIAT TORUŃSKICH PIERNIKÓW”

„ŚWIAT TORUŃSKICH PIERNIKÓW”

 

 

 

 

 

13 października 2014 roku „Biedronki” po raz drugi w tym roku brały udział w lekcji muzealnej. Przepiękna wystawa Świat Toruńskich Pierników przeniosła dzieci do starego XIX-wiecznego Torunia. Dzieci poznać mogły tradycje toruńskiego piekarnictwa, dawne rzemiosło, przemysł i handel. W skład wystawy wchodziły: statek, którym przypływały przyprawy, makiety sklepów, pieca, w którym wypiekano pierniki, naczynia, formy piekarnicze i stroje z tamtych lat. Dzieci mogły także zachwycić się zapachami przeróżnych przypraw niezbędnych do wypieku pierników.

Szczególnym doświadczeniem były warsztaty kulinarne. Każde z dzieci otrzymało kulkę ciasta i musiało z pomocą wałka i formy uformować z niej piernik. Pierniki te zostały upieczone, dzieci mogły je zabrać ze sobą do domu. W muzeum odbyła się degustacja pierników upieczonych wcześniej.

 

           SONY DSC                         SONY DSC

 

Pamiątką dla dzieci były bilety wstępu do muzeum oraz przepiękne fotografie z wystawy także z dyrektorem muzeum, panem Krzysztofem Zygmą. „Biedronki” dziękują pani Małgosi – pracownikowi muzeum za fachowe poprowadzenie lekcji muzealnej, a także serdeczny stosunek wobec dzieci. Udział w wystawie wiąże się z tegoroczną koncepcją pracy przedszkola „Dzieci kształtują postawy patriotyczne wokół tematu – Wiem kim jestem” (poznajemy różne rejony Polski).
Barbara Kabzińska