Tłusty czwartek w Pszczółkach

Karnawał to czas uczt i zabaw. Najhuczniej i najweselej obchodzimy „ostatki” – ostatni dzień karnawału, a przede wszystkim Tłusty Czwartek.

Zachowały się tradycje poczęstunków, spotkań i zabaw tanecznych. Ponieważ data tłustego czwartku zależna jest od daty Wielkanocy, dzień ten jest świętem ruchomym.

W tym roku tłusty czwartek obchodziliśmy 16 lutego . Najważniejszym akcentem tłustego czwartku są pączki. Od samego rana zapach pączków oraz faworków unosił się w powietrzu. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się o samych zwyczajach, jakimi od lat żegnamy karnawał. Przedszkolaki obejrzaly film edukacyjny pt. „Tłusty czwartek” oraz oglądały zdjęcia faworków, pączków oraz innych smakołyków, związanych z tym wydarzeniem. Oczywiście nie odbyło się bez ich degustacji w naszym przedszkolu. Wszyscy zajadali się słodkimi pysznościami. Była to okazja do świetnej zabawy, ale także do przypomnienia i kultywowania naszych tradycji i zwyczajów. Na koniec zajęc wykonały przepuekne pączusie z szarego papieru 🙂 Taki zwyczaj bardzo nam się podoba i jesteśmy jego gorącymi zwolennikami;)

Dzieci siedzą na dywanie i poznają zwyczaje tłustego czwartku Przedszkolaki oglądają film edukacyjny pt " Tłusty czwartek" Dzieci zajadają się słodkościami - pączki, faworki, donuty Dzieci wykonują zadanie - połacz pączki w Paryżu Przedszkolaki wykonaju prace plastyczną pt "Mój własny pączek" Nauczyciel wspomagający wraz z dzieckiem wykonuje prace plastyczną "Mój własny pączek" Dzieci maluja farbą pączki wykonane z szarego papieru Dzieci kolorową posypką wykonana z papieru kolorowego posypują swoje pączki Dzieci trzymają w ręku swoje poczusie wykonane z szarego papieru