„TORUŃSKIE PIERNIKI” – WARSZTATY KULINARNE

W dniach 15-16 marca 2021r. w grupach ,,Żabek”, ,,Biedronek” i ,,Stokrotek” przeprowadzono warsztaty kulinarne. Inspiracją do zorganizowania warsztatów stało się otwarcie w Galerii Muzeum Regionalnego w Radomsku 42 edycji wędrującej interaktywnej wystawy ,,Świat toruńskiego piernika” ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu. Wstępem do warsztatów było obejrzenie przez dzieci z kolejnych grup filmu zmontowanego przez muzeum toruńskie. Dzięki projekcji przedszkolaki mogły zobaczyć jak powstała wystawa, poznać jej eksponaty, posłuchać przewodnika p. Krzysztofa Lewandowskiego z Działu Toruńskiego Piekarnictwa.
,,Świat toruńskiego Piernika” to wystawa prezentująca tradycje toruńskiego piekarnictwa, dawne rzemiosło, a także świat XIX-wiecznego przemysłu i handlu. Ekspozycja ukazuje niezwykły, interaktywny, multimedialny świat najsłynniejszego toruńskiego przysmaku, jakim jest piernik. Dzieci mogły dowiedzieć się skąd pochodzi jego nazwa ( od pieprzu) oraz co wchodzi w skład ciasta piernikowego- mąka, tłuszcz piekarniczy, miód, przyprawy korzenne ( między innymi: pieprz, cynamon, gałka muszkatołowa, imbir, goździki, anyż), które to właśnie nadają smak, a które tak trudno było kiedyś zdobyć, gdyż przywożone były żaglowcami handlowymi z dalekich kontynentów.
Piernikom nadawano różne kształty ( domów, kawalerów i dam w modnych strojach, zwierząt, karet, serc, ale najczęściej herbu miasta Torunia oraz najsłynniejszej ,,Katarzynki”) . Wiadomości te świetnie przydały się w czasie organizacji warsztatów. Dzieci poznały konsystencję ciasta, rozpoznały zapachy przypraw, wyrabiały ,wałkowały, wycinały foremkami i układały na blachach do pieczenia, a potem niektóre dekorowały i degustowały.
W grupie ,,Stokrotek” dzieci robiły pierniczki z masy solnej, które po wyschnięciu pomalowały.
Przedszkolaki z wszystkich grup w czepkach kucharskich, fartuszkach wyglądały jak prawdziwi mistrzowie cechu piekarskiego. Przeprowadzone warsztaty były wielką frajdą dla dzieci w każdej grupie.

Opracowały nauczycielki z grup: Żabek, Biedronek i Stokrotek