5-LATKI – TYDZIEŃ I

Zadania dla dzieci z grupy 5 latków 29.03.21- 2.04.21

1. Opowieść „Tradycje wielkanocne” https://youtu.b/giRwxyKTXcg
2. Rozmowa:
• Jak nazywają się święta wiosenne?
• Jakie zwyczaje związane są ze świętami wielkanocnymi?
• Co to jest pisanka?
• Jak wykonuje się pisanki?
• Podaj inne sposoby ozdabiania jajek
• Co można znaleźć w koszyczku wielkanocnym?
• Jakie potrawy przygotowujemy na Święta wielkanocne?
3. Uzupełnij karty pracy cz. 3 str.72-73
4. Zabawa ruchowa „Wiosenna pogoda”- cel: rytmizacja gestykulacyjna do słów, usprawnianie motoryki dużej oraz koordynacji ruchowej. Dziecko rytmicznie powtarza słowa i wykonuje odpowiednie ruchy.
Pada deszczyk, x2 (naśladowanie gestem opadu deszczu)
wieje, wieje wiatr x2 (naśladowanie gestem wiejącego wiatru)
I błyskawica grzmot, x2(Klaśnięcie, tupnięcie nogą, uderzenie w udo)
na niebie kolorowa tęcza x2(zatoczenie kręgu rękami)
5. Ćwiczenia z pisankami: przeliczanie, ustalanie kolejności (karta pracy str.76)
6. Zaproś rodzinę do zabawy przy muzyce https://yuotu.b/e2ziz9Z6G84
7. Zabawa badawcza „Jajka i woda”
Proponujemy Wam dzisiaj kilka zabaw z jajkiem, pomogą one uzyskać odpowiedź na trudne pytania. Czy uda się przecisnąć jajko przez szyjkę butelki, co się stanie gdy włożymy je do octu, kiedy jajko nie tonie? Zapraszamy do wykonania eksperymentów.
• KRĘCONE JAJKA– przygotujcie 2 jajka – jedno surowe drugie ugotowane, połóżcie je na stole i mocno zakręćcie jednocześnie. Które jajko kręci się szybciej i dłużej, jak myślicie, dlaczego tak jest?
• SPACERUJĄCE JAJKO– do szerokiego słoika należy wlać wodę, potem delikatnie włożyć jajko, następnie wsypać sól i zamieszać- co dzieje się z jajkiem. Można dosypać więcej soli, obserwować ,,zachowanie” jajka
• CZARY-MARY Z JAJKIEM-przygotować butelkę , jajko na twardo, świeczkę urodzinową.. Należy obrać ugotowane jajko, dziecko próbuje włożyć jajko do butelki, jajko się nie mieści. Należy wbić w jajko (z wąskiej) strony świeczkę urodzinową, zapalić ją i nałożyć na nią butelkę, po zgaśnięciu świeczki jajko zostanie zassane do środka butelki.
• GUMOWE JAJKO– przygotować: surowe jajko, słoik, ocet. Do połowy słoika należy wlać ocet, w to składamy jajko, odstawiamy na 24 godziny, obserwując co jakiś czas co dzieje się z jajkiem. Po odczekaniu doby ostrożnie wyjmujemy jajko ze słoika (jest śliskie). Jajko nie ma skorupki, podświetlając je można zobaczyć gdzie jest żółtko. Jajko jest elastyczne odbija się jak piłeczka ( na blacie stołu).
Życzymy udanej zabawy!
8. Poproś mamę o przeczytanie wiersza W. Broniewskiego „Śmigus”

Śmigus! Dyngus! Na uciechę
Z kubła lej ze śmiechem!
Jak nie kubła, to ze dzbana, śmigus- dyngus dziś od rana!

Staropolski to obyczaj,
żebyś wiedział i nie krzyczał,
gdy w Wielkanoc, w drugie święto,
będziesz kurtkę miała zmokniętą.

9. Zabawa oddechowa „Wiosenne porządki”.
Idzie wiosna, należy zrobić wiosenne porządki w buzi. Najpierw malujemy sufit (język wędruje po podniebieniu), potem ściany (język po wewnętrznej stronie policzków). Zamiatamy podłogę (język porusza się po dolnych dziąsłach). Teraz czas umyć okna (język przesuwa się po zębach górnych
i dolnych). Pierzemy firanki (parskanie wargami). Zamiatamy schody (oblizywanie warg). Porządkujemy strych (język podnosi się do górnych dziąseł) i piwnicę (język na dolne dziąsła).
10. A teraz posłuchaj i obejrzyj na youtube animację do piosenki „Święta wielkonocne”
https://KyeLIFXOp2g

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych składamy naszym dzieciom i ich Rodzicom najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia, radości, smacznego jajka, mokrego dyngusa, mnóstwo wiosennego słońca.
Pani Beata, Kasia, Basia i Monika