Tydzień ,,Zdrowe kolory”

W dniach 28.02.22 – 04.03.22 wesoło, twórczo, ale przede wszystkim kolorowo było w grupie Motylków. W ramach realizacji działania „W zdrowym ciele, zdrowy duch” cieszyliśmy się Tygodniem zdrowych kolorów, inspiracją do zabaw i zajęć z dziećmi były owoce i warzywa.

W poniedziałek w naszej sali „zaczerwieniło się”. Dzieci malowały czerwoną farbą, wykonały piękne pomidory,  układały rytmy, segregowały piłeczki. Uświadomiły sobie znaczenie miłości i przyjaźni. Dowiedziały się ile witamin mają pomidory oraz zasmakowały soku pomidorowego. Kolor czerwony lubią wszyscy więc wszyscy wspaniale się bawili.

We wtorek królował  kolor różowy. Przedszkolaki układały rytmy i ważyły różowe winogrona. Poznały również wysoką wartość odżywczą tych pysznych owoców oraz oglądały filmik edukacyjny ,,Dlaczego warto jeść winogrona?”. Wspólnie wykonaliśmy grono z różowych balonów.

W środę zaś było w przedszkolu ciepło, bo pomarańczowo. Dzieci malowały, lepiły, wyklejały, przeliczały pomarańcze. Ze smakiem zajadały soczyste pomarańcze oraz wyciskały sok. Wiele frajdy sprawił dzieciom udział w „pomarańczowych konkurencjach”. Pomarańczowy dzień dostarczył przedszkolakom dużej dawki ruchu i witamin.

„Masz zielone – mam, grasz w zielone – gram”. Taką zabawą rozpoczął się kolejny kolorowy dzień – tym razem zielony. Dzieci przygotowały poczęstunek z ogórków świeżych, kiszonych i konserwowych.  Były zielone zagadki, rozmowy o ekologii, naszej planecie i segregacji odpadów. Przedszkolaki wesoło bawiły się zielonymi balonami, eksperymentowały farbami, żeby otrzymać kolor zielony. Nie zabrakło oczywiście piosenki „Ogórek wąsaty”. Było radośnie, ale przede wszystkim zielono.

Piątek – dzień żółty poświęcony był cytrynie i bananom. Przedszkolaki porównywały smaki, próbowały cytrynę i zajadały banana.  Dzieci wykonywały kwiaty przy użyciu cytryn, budowały z żółtych klocków. Tego dnia w przedszkolu było słonecznie i radośnie, a żółty kolor dostarczył przedszkolakom pozytywnej energii.

W kolorowym tygodniu dzieci codziennie zakładały stroje w kolorze dnia. Czasami było to spore wyzwanie dla rodziców, ale efekt był godny podziwu. W sali powstawały kąciki zabaw inspirowane kolorem dnia. Stały się one dla dzieci źródłem niezapomnianych doznań estetycznych, pobudzały ich twórczą aktywność, wzbogacały wyobraźnię.

Mam nadzieję, że kolorowy tydzień podobał się zarówno dzieciom jak i ich Rodzicom. Kolejny tydzień z kolorami już za rok.

Układanie rytmów z pomidorów.

Dzieci wykonują pracę plastyczną – Pomidor.

Dzieci ważą winogrona.

Dzieci z wychowawczynią siedzą na dywanie i tworzą grono z różowych balonów.

Chłopiec wyciska sok z pomarańczy.

Dzieci siedzą na dywanie ze swoimi pracami.

Dzieci opisują strukturę ogórków.

Przedszkolaki kroją ogórki.

Dzieci omawiają z wychowawcą  prezentowane owoce.

Przedszkolaki podczas wykonywania pracy plastycznej przy użyciu cytryny.

mgr Jolanta Jaguścik