W CO SIĘ BAWIĆ Z DZIEĆMI Z UKRAINY?

ZABAWA TO NATURALNY SPOSÓB NA ROZWIJANIE KREATYWNOŚCI DZIECI. PODCZAS ZABAWY DZIECI WIELE SIĘ UCZĄ, ROZWIJAJĄ HORYZONTY, BUDUJĄ RELACJE Z RÓWIEŚNIKAMI, ALE PRZEDE WSZYSTKIM ROZŁADOWUJĄ NAPIĘCIE EMOCJONALNE.
JEST TO WIĘC NATURALNA METODA NA WYCISZENIE I BUDOWANIE WSPANIAŁEGO ŚWIATA, GDZIE OGRANICZENIEM JEST TYLKO NASZA WYOBRAŹNIA.
Młodsze dzieci mają najmniejsze bariery językowe. Z łatwością komunikują się niewerbalnie i to właśnie za pomocą gestów i mimiki są w stanie zaangażować innych do zabawy.
Na zajęciach u logopedy poznajemy poprzez zabawę polskie zwroty grzecznościowe, nazwy zabawek, roślin, zwierząt, przedmiotów codziennego użytku.
W takiej zabawie sprawdzają się najlepiej figurki, pojazdy, domki, układanki oraz gry logopedyczne ,,Od słowa do słowa”. Poprzez grę z pionkami i kostką dzieci poznają po polsku nazwy: zwierząt, roślin, zawodów, kolory. Przy okazji integrują się, uczą się liczyć po polsku. Reguły gry są takie same po polsku jak i po ukraińsku. Dzieci z przyjemnością sięgają po gry, które pomagają przełamać trudności językowe i oderwać się od rzeczywistości.
Warto na początku wybrać klasyki, których zasady znane są dla wszystkich od lat: chińczyk, warcaby, bierki, kości, gry karciane. Dzieci chętnie grają w gry , których zasady są proste, a polecenia występują w wersji graficznej.
Uniwersalne są malowanki, dzięki którym poznajemy polskie słowa oraz znana od lat zabawa z piłką w kolory. Tu dzieci mają duże pole do popisu. Ucząc się kolorów, ćwiczą koordynację wzrokowo-ruchową oraz integrują się z rówieśnikami.

O CZYM PAMIĘTAĆ, POMAGAJĄC DZIECIOM Z UKRAINY?
Trzeba przede wszystkim pamiętać, że dzieci z dnia na dzień musiały opuścić swoje rodzinne domy i znalazły się w nowym kraju. Ich świat stanął na głowie. Dlatego potrzebują przede wszystkim empatii i akceptacji.
Nie należy oczekiwać, że dzieci z Ukrainy będą tryskały energią i entuzjazmem charakterystycznym dla maluchów. Bardzo często będą pełne obaw i lęku.
Dlatego też odpowiednie zabawy integracyjne są tak istotne – pomogą nie tylko poznać grupę rówieśniczą, ale także odnaleźć się w nowym otoczeniu i zapomnieć, przynajmniej na chwilę o ostatnich wydarzeniach.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ WYBIERAJĄC ZABAWY INTEGRACYJNE I JĘZYKOWE DLA DZIECI Z UKRAINY?
Największą przeszkodą w zabawach są bariery językowe. Dlatego warto postawić na gry i zabawy integracyjne, które opierają się na komunikacji poprzez gesty oraz rysunki. Taka forma spędzania czasu pomaga nie tylko pokonać bariery językowe, ale także pobudza kreatywność.
Istotne jest także dobranie odpowiedniej tematyki gier i zabaw.. Lepiej unikać m.in. zabaw z motywami wojennymi, czy też gier opartych o zaciętą rywalizację.

Logopeda – Grażyna Lisowska