PAŹDZIERNIK W „SMERFACH”

Międzynarodowy Dzień Dziewczynek, to jeszcze mało popularne święto. Ustanowione zostało w 2011 roku przez Zgromadzenie Narodowe ONZ i obchodzone jest rokrocznie 11 października. W naszym przedszkolu szczególny Dzień Dziewczynek uczciliśmy w poniedziałek, 12 października.

Najpierw dzieci wysłuchały wiersze Jana Brzechwy, których bohaterami są dziewczynki: „Samochwała”, „Kłamczucha” i „Skarżypyta”. Później próbowały ocenić zachowanie bohaterek i szukały odpowiedzi na pytanie, czy ich postępowanie jest godne naśladowania? Następnie wywiązała się dyskusja na temat dziewczynek z grupy, opis wyglądu, cech charakteru oraz sposobu bycia każdej z nich.
Wszyscy zgodnie stwierdzili, że mamy fajne dziewczynki w grupie. Każda z nich została obdarowana koroną w formie opaski na włosy, a chłopcy odśpiewali głośne „100 lat”.


9 dziewczynek stoi w środku koła w koronie na głowie

ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK
15 października obchodziliśmy Światowy Dzień Mycia Rąk. Celem tego dnia było uświadomienie dzieciom jak ważne znaczenie ma w ich życiu codzienne mycie rąk, zwłaszcza teraz gdy na świecie zmagamy się z wirusem COVID-19. Najpierw odbyła się rozmowy na temat zarazków, bakterii i wirusów, które dostają się do naszego organizmu poprzez brudne ręce.

Dzieci wysłuchały wiersz  J. Tuwima pt. „List do dzieci”, rozmawiały na temat zarazków i bakterii, dowiedziały się, jakie znaczenie dla zdrowia ma częste i dokładne mycie rąk. Przypomniały sobie schemat mycia rąk, który później wszystkie przedszkolaki zastosowały w praktyce. Każde z dzieci samodzielnie i zgodnie z instrukcją umyło swoje ręce.
 Światowy Dzień Mycia Rąk dostarczył dzieciom wielu wrażeń oraz pokazał jak ważne jest mycie rąk szczególnie po skorzystaniu z toalety, po powrocie z podwórka, po kontakcie ze zwierzątkiem, przed jedzeniem. Od dziś wszystkie „Smerfy” będą mieć  czyste, lśniące i pachnące mydłem ręce!


Grupka dzieci myje ręce w łazience

DZIEŃ LISTONOSZA
Październik przynosi nam zarówno Dzień Listonosza, jak i Dzień Poczty Polskiej. 19 października 2021 obchodziliśmy Dzień Listonosza. Na podstawie ilustracji dzieci poznały wygląd i charakter pracy listonosza. Oglądały zdjęcia stroju, torby i druków pocztowych. Bawiły się przy piosence „Chodzi listonosz”.
Wspólnie z nauczycielką napisały list do Świętego Mikołaja, prosząc Go o przybycie do przedszkola 6 grudnia. List ten zapakowały do koperty na której był naklejony znaczek i napisany adres. Dzieci dowiedziały się kto to jest adresat, a kto nadawca. Każde dziecko przedstawiało się i podawało swój adres zamieszkania.
Następnie każdy „Smerf” narysował, co chciałby dostać od Mikołaja.
List do Mikołaja dzieci wrzuciły do czerwonej skrzynki przy poczcie. Teraz czekają na odpowiedź.


Zdjęcie przedstawia dzieci poruszające się w parach przed budynkiem poczty.

DZIEŃ DYNI
29 października w grupie „Smerfów” odbył się Dzień Dyni. Dzieci poznały bardzo zdrowe i urodziwe warzywo jakim jest dynia. Oglądały zdjęcia na których przedstawiono wielką różnorodność dyń i wzbogaciły wiedzę na ich temat.
Dynia jest też głównym symbolem święta Halloween. Jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Okazało się,że dzieci bardzo dużo wiedzą na temat tego święta i bardzo im się podoba zwyczaj: „Cukierek albo psikus”. Dzieci kolorowały dynie, jedne na pomarańczowo inne halloweenowo, jak kto wolał.


Dzieci prezentują pokolorowane sylwety dyni