WIELKI POLAK – ŚW. JAN PAWEŁ II – LISTY DO DZIECI

Jednym z zadań w naszej placówce na rok szkolny 2019/2020, było hasło „Jestem Polakiem – mówię po polsku”. W ramach realizacji tego hasła, w grupie Biedronek dzieci poznały postaci wielkich Polaków – Janusz Korczak, Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, Mikołaj Kopernik. Do grona tych zacnych, znanych i cenionych na całym świecie Polaków, pragniemy dołączyć postać nieocenionego wielkością Karola Wojtyły – papieża Jana Pawła II, będącego nie tylko kapłanem, ale też filozofem, profesorem akademickim, poetą, aktorem… Nasz papież kochał przyrodę, uwielbiał wędrówki po polskich górach, spływy kajakowe oraz… wadowickie kremówki. Jak mówił, dobro Polski zawsze leżało mu na sercu. Był pierwszym papieżem, który bardzo ochoczo pielgrzymował – głosząc Słowo Boże zwiedził niemalże cały świat. Znał wiele języków. Kochał życie i zawsze go bronił. Szczególnie bliskie jego sercu było dobro dzieci i troska o młode pokolenia.
W planie współpracy z rodzicami, postać ta miała być inspiracją do działań artystyczno-integracyjnych w grupie. Myślę, iż przerwa w normalnym funkcjonowaniu placówki w związku z pandemią, nie może być przeszkodą w realizacji tego działania. W ramach obchodów 100-lecia urodzin papieża – Polaka, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. św. Jana Pawła II w Krakowie (Pamięć, która nie przemija) oraz Kancelaria Prezydenta RP zachęcili wszystkich Polaków do akcji Czytamy teksty Jana Pawła II. W sobotę (16.05.2020 r.), para prezydencka zainaugurowała tę akcję, czytając fragment książki Karola Wojtyły Pamięć i Tożsamość.
Promując dzieło życia św. Jana Pawła II, zachęcamy do przeczytania z dziećmi listów do dzieci: Jesteście słońcem, które wschodzi (1996), oraz Między wilczkami a dzwonami (1995). Po przeczytaniu listu zachęcam do zaśpiewania piosenki Święty uśmiechnięty Arki Noego (https://www.youtube.com/watch?v=Ha8f5amqPxA ).

Barbara Kabzińska