WPŁYW GIER PLANSZOWYCH NA ROZWÓJ DZIECKA

Bardzo dobrą rozrywką do zaproponowania całej rodzinie mogą stać się gry planszowe. Przy których można miło spędzić czas, relaksując się i bawiąc.

Jakie korzyści płyną z grania w planszówki? Do głównych zalet można zaliczyć rozwój wyobraźni i twórczego myślenia, ćwiczenie pamięci oraz rozwój inteligencji, a także ćwiczenie spostrzegawczości. Uczą zasad uczciwości, kształtują zachowania społeczne, niekiedy mają działanie terapeutyczne, pomagając wyzbyć się stresu. Gry planszowe dla najmłodszych pomagają dzieciom poznać litery, cyfry i kolory. Niektóre z gier pomagają również w nauce języków obcych. Dzieci w każdym wieku mogą zdobywać wiedzę o otaczającym je świecie dzięki różnym grom planszowym. Będzie to dla nich przyjemna rozrywka, gdyż spędzą czas z rodziną. Ukryta edukacja jest jedynie dodatkową zaletą. Gra planszowa nie jest jednorazowym wydatkiem, może służyć przez lata.

Główną zaletą gier planszowych jest ich różnorodność. Istnieje ogromna liczba tego typu gier, poczynając od tradycyjnych takich jak: domino, jenga, memory, warcaby, szachy, „Eurobiznes”, „Grzybobranie”, poprzez nowe, bardziej pomysłowe. Możemy odkryć, jak wiele jest gier, które dostarczą naszej rodzinie czystą rozrywkę i zabawę.

Największy wpływ na prawidłowy rozwój dzieci mają rodzice. To oni codziennie opiekują się dzieckiem, bawią się z nim i uczą je poznawania i rozumienia świata. Dzieci uczą się przez zabawę, dlatego warto skorzystać z zabawek które wniosą w ich życie coś więcej. Gry planszowe są doskonałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu, a przy okazji wiele z nich stanowi świetną intelektualną rozrywkę.

Warto spróbować, bo to wspaniała zabawa!

Opracowała:

Agnieszka Żuk