WPŁYW MUZYKI NA ROZWÓJ DZIECKA

Muzyka jest bardzo ważnym elementem życia dziecka i pełni wiele funkcji: uczy – pozwala zrozumieć otaczający nas świat, bawi – dostarcza dziecku wiele radości i uciechy podczas tańca oraz w czasie innego jej wykorzystania, rozwija – dziecko w trakcie zabaw muzycznych zaczyna rozumieć, że coś jest rytmiczne; że muzyka może być głośna lub cicha i można ją przedstawić ruchem, wychowuje – pozwala dziecku zrozumieć świat wartości społeczno – moralnych, wspomaga rozwój emocjonalny – dziecko dzięki muzyce może wyrazić swoje pragnienia, uczucia i wyobrażenia, wpływa na ogólny stan dziecka – w czasie zabaw muzyczno-ruchowych następuje rozwój mięśni, poprawa postawy i pracy serca, wzmocnienie układu nerwowego, dzieci uczą się płynnego i elastycznego ruchu.
Muzyka to wspaniałe narzędzie, które stymuluje wszechstronny rozwój. Dlatego warto dawać dzieciom okazje do kontaktu z muzyką. Płyty dla dzieci, karuzele z pozytywką, zabawki muzyczne, instrumenty dla najmłodszych będą miały pozytywny wpływ na osobowość maluchów.

  • Zabawy instrumentami muzycznymi nie tylko stymulują słuch naszych dzieci, ale również wpływają na rozwój motoryki poprzez taniec lub granie na instrumentach, nawet na tych, które służą tylko do zabawy. Dlatego warto by muzyka towarzyszyła dzieciom w codziennych czynnościach już od najmłodszych lat, podczas zasypiania – wyciszając melodie dostępne w różnych karuzelach, bujaczkach, w trakcie zabawy: piosenki w tle lub zabawy na różnych instrumentach muzycznych, podczas spacerów lub wycieczek samochodowych – nucąc ulubione melodie malucha .

Jak pokazują badania, muzyka pozytywnie oddziałuje na dziecko  już w okresie prenatalnym, już od dwudziestego szóstego tygodnia maluszek słyszy rytm i melodię. Kilkumiesięczne maluchy uwielbiają przedmioty, które wydają dźwięk. Są zaciekawione, skoncentrowane i chętne do tworzenia własnych melodii. A w wieku przedszkolnym wzrasta wrażliwość słuchowa dzieci, także w zakresie słuchu muzycznego. W tym okresie można zaobserwować  wzrost zdolności rozpoznawania melodii – umiejętność taką posiada 40% dzieci w 4 roku życia i 75% w 5 roku życia.

Muzyka ma ogromny wpływ na młodego człowieka, na jego wszechstronny rozwój. Dlatego nie może zabraknąć jej w życiu żadnego człowieka. Fryderyk Nietzsche rzekł: „Życie bez muzyki jest błędem.” Róbmy więc wszystko, by nie popełnić go ani razu.

Beata Wolska