WRZESIEŃ W „SMERFACH”

Wrzesień był bardzo pracowitym miesiącem w grupie „Smerfy”. 6 września wszystkie dzieci powitały nowy rok szkolny ze ściereczkami, którymi powycierały wszystkie meble i zabawki po pracach remontowych.

24 dzieci ściereczkami wyciera zabawki; klocki, lalki, samochody oraz meble

We wtorek 8 września dzieci z grupy „Smerfy” obchodziły Dzień Marzyciela. Dzieci rozmawiały o tym, co to są marzenia, kto to jest marzyciel, o czym marzą dzieci. Marzyć – piękna rzecz, lecz jeszcze piękniej gdy marzenia można spełnić. Jak zrealizować marzenia i jaką drogę należy pokonać, aby marzenia spełniły się, tego dowiedziały się dzieci podczas swobodnych rozmów. W tym dniu dzieci dużo opowiadały o swoich marzeniach, słuchały opowiadań i wierszy, między innymi utworu J. Tuwima „Dyzio Marzyciel” i przez chwilę w swojej wyobraźni tworzyły słodkie obrazy. Słuchały muzyki i relaksowały się przy niej.  Również zilustrowały swoje marzenia. Wszystkim życzę spełnienia marzeń tych dużych i tych małych.

Plakat z wypisanymi marzeniami dzieci

Międzynarodowy Dzień Kropki, to co raz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które od 5 lat obchodzimy 15 września. W tym dniu dziewczynki z grupy „Smerfy” ozdabiały kolorowymi kropkami sukienki, a chłopcy – muchy. Następnie połączyły kropki, które utworzyły postać Smerfa. Wyszukiwały kropek u zwierząt i w otoczeniu. Zabawy z kolorowymi kropkami bardzo się dzieciom podobały.

Wystaw prac dzieci przedstawiająca narysowane kropki na sukienkach i na muchach

16 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Fryzjera. Z tej to okazji dzieci z grupy „Smerfy” wymyślały dla siebie fajną fryzurę. Większość dzieci skupiła się na zmianie koloru włosów. Zapoznały się z pracą fryzjera i wyglądem salonu fryzjerskiego na podstawie ilustracji do wiersza „Dwa jeże” l. J. Kerna. Chłopcy demonstrowali uczesanie na jeżyka. Po południu wszyscy chcieli się bawić w fryzjera.

Wystawa z pracami dzieci przedstawiającymi wymarzone, kolorowe fryzury

W Dniu Przedszkolaka, czyli 20 września dzieci udały się do MDK na przedstawienie „Urodziny Baby Jagi”. Otrzymały też życzenia z tej okazji oraz pamiątkowe medale.

10 dzieci siedzących w fotelach w dwóch rzędach i oczekujących na występ

Dzień Kapsla obchodzony jest 21 września. Został ustanowiony dla podkreślenia roli butelkowego kapsla w kulturze. Dlatego pierwsza edycja obchodów święta kapsla została połączona z kontekstem ekologicznym, zachęcała do tego, aby kapsli nie wyrzucać, ale je zbierać. Jest wiele zabaw i wymiarów, np. kolekcjonerski, konsumpcyjny czy też wyścigowy (słynny wyścig pokoju).
W tym dniu dzieci z grupy „Smerfy” oglądały zgromadzone kapsle z butelek, segregowały je według kolorów i przeliczały. Szybko nauczyły się pstrykać w kapsla , aby wprawić go w ruch. Odbyły się zawody w pstrykaniu kapslami. Dzieci porównywały długość toru i przeliczały zdobyte punkty. Zabawy kapslami włączymy do zabaw przedszkolnych.

5 dzieci podążających za pstrykniętymi kapslami

22 września 2021 r. po raz jedenasty obchodzony jest światowy Dzień Nosorożca. Święto to alarm dla całego świata – na naszej planecie występuje już jedynie 5 gatunków nosorożców, i aż 3 z nich są krytycznie zagrożone wyginięciem. Światowy Dzień Nosorożca obchodzimy od 2010 roku.
Obecnie największymi zagrożeniami dla nosorożców są: pozyskiwanie rogów tych zwierząt stosowanych w tradycyjnej medycynie azjatyckiej oraz utrata i niszczenie środowiska naturalnego. Stąd tak ważna jest edukacja ludności w krajach zamieszkiwanych przez nosorożce, wzmacnianie obszarów chronionych w Afryce i Azji oraz walka z nielegalnym handlem rogami nosorożców.
Te ciekawostki bardzo zaciekawiły dzieci z grupy „Smerfy”. Oglądały zdjęcia różnych gatunków nosorożców oraz zaznaczały miejsca na mapie, gdzie one żyją. Bardzo interesował ich nos – róg.
Był to pretekst do rozmowy na temat nosa jako narządu węchu. Potem wszyscy rysowali nosorożca, dopytując się jak narysować ten nos.

Wystawa prac dzieci przedstawiających narysowane nosorożce.

23 wrzesień to pierwszy dzień jesieni. Tego dnia dzieci z grupy „Smerfy” wiele się dowiedziały na temat nowej pory roku, a przede wszystkim poznały dary jesieni oraz możliwości jesiennej aury. Dzieci mają świadomość, że ciepłe lato odeszło, a jesień przynosi chłodne dni, więc trzeba pomyśleć o właściwym ubraniu, ale też, o odpowiednim zadbaniu o swoje zdrowie. Wesoło bawiły się przy jesiennych piosenkach. Wszyscy bardzo zaangażowali się w wykonywanie jesiennej dekoracji sali. Najpierw rysowały charakterystyczne oznaki nowej pory roku. Następnie wycinały rysunki i przyklejały na przygotowaną tablicę. Samodzielnie wykonana dekoracja bardzo się dzieciom podobała

Grupka dzieci trzymająca tablicę z wykonaną dekoracją o tematyce jesiennej

Dzieci z grupy „Smerfy” obchodziły 27 września Dzień Królika. Dowiedziały się, że głównym celem ustanowienia Światowego Dnia Królika jest zwrócenie szczególnej uwagi na ochronę humanitarną królików domowych i żyjących w naturze oraz promocja zdrowia i dobrej opieki nad naszymi uszatymi milusińskimi. W tym dniu rozmawialiśmy o tym , jak bardzo króliki wnoszą radość w nasze życie. Dzieci poznały ciekawostki z życia tych zwierząt. Kilkoro dzieci ma króliki w domu, więc podzieliła się z innymi swoimi obserwacjami i przeżyciami związanymi z opieką nad tymi zwierzętami.
Następnie dzieci uczyły się rysować postać królika. Przy okazji rysowania uszu, dowiedziały się, że uszy królika to słuchy i że są bardzo długie.

Grupa dzieci trzymająca w górze narysowane przez siebie króliki kolorowymi kredkami

Jabłka to owoce, które są smaczne i zdrowe. Nic więc dziwnego, że w Polsce i za granicą co roku obchodzimy ich święto – Światowy Dzień Jabłka.
Dzieci z grupy „Smerfy” dowiedziały się, że 28 września warto skusić się więc na chociażby jedną sztukę lub wykorzystać jabłka w inny sposób, na przykład przygotowując potrawy z ich dodatkiem min. szarlotki, dżemy, tarty, naleśniki. Oglądały zdjęcia owoców i słuchały, że jabłka zawierają mnóstwo cennych witamin oraz błonnika. Pozytywnie wpływają na odporność, regenerację organizmu, trawienie, zęby. 
Następnie udały się po jabłka do pobliskiego sklepu warzywniczego. W sklepie okazało się, że jest wiele gatunków jabłek, a pani sprzedawczyni wybrała gatunek najlepszy do jedzenia dla dzieci, czyli słodkie i soczyste. Po powrocie do przedszkola i umyciu owoców nastąpiła degustacja. Najbardziej dzieciom smakował jabłkowy makaron wykonany obieraczką z ząbkami. W domu dzieci układały jabłkowe puzzle.

11- osobowa grupa dzieci. Dziecko po środku trzyma dużą miskę z jabłkami, dziecko obok trzyma tablice z napisem „Dzień Jabłka”

Opracowanie:
Barbara Szewczyk