WYCIECZKA „BIEDRONEK” DO ZAGRODY TATARSKIEJ

WYCIECZKA „BIEDRONEK” DO ZAGRODY TATARSKIEJ

 

 

 

 

02.10.2014 roku „Biedronki” wraz z rodzicami gościły w Zagrodzie Tatarskiej, gdzie brały udział w lekcji muzealnej prowadzonej przez p. Barbarę Sitek, pracownika Muzeum Regionalnego w Radomsku. Dzieci mogły zwiedzić chatę tatarską, wysłuchać opowieści o jej przeszłości i życiu ludzi w tamtych czasach.

 

 

DSC02011                      DSC01995

 

 

DSC02013                      DSC02068

 

 

 

          DSC02014                                                      DSC02019

 

Wielką frajdą dla wszystkich był ceremoniał kiszenia kapusty. Mamusie obierały i tarły marchew, przygotowywały kapustę, a tatusiowie szatkowali ją w szatkownicy. Rolą dzieci było ich udeptywanie w beczce, co robiły kolejno z wielką ochotą. Poznały też rolę soli w procesie kiszenia i śpiewały piosenki ludowe. Po udeptaniu kapusty próbowały jej smaku i napełniały nią przyniesione słoje, by obserwować w domu i przedszkolu proces jej kiszenia. Wycieczka była dla wszystkich szczególnym czasem radości i integracji, który na długo pozostanie w pamięci dzieci i rodziców.
Barbara Kabzińska