WYCIECZKA DO MUZEUM CHLEBA W RADZIONKOWIE

27 października dzieci z grupy Misiów i Biedronek wybrały się na autokarową wycieczkę do Muzeum Chleba, które znajduje się w Radzionkowie koło Bytomia .
Zacytuję z folderu: „Muzeum powstało z szacunku dla historii i z potrzeby serca. Zgromadzone zostały w nim eksponaty zbierane przez wiele lat, wszystko co służyło wytwarzaniu chleba i wszystko co o szacunku do chleba zaświadcza .Gośćmi szczególnie ważnymi w Muzeum Chleba są i będą dzieci. Bo od szacunku dla kromki naszej strawy powszechnej już tylko krok do szacunku dla najbliższych, do kraju rodzinnego, do otaczającego nas świata.”

Celem wycieczki było:
• budzenie szacunku do chleba (kromki naszej strawy powszechnej)
• poznanie „drogi” od ziarna do chleba
• możliwość obcowania z eksponatami zbieranymi przez wiele lat a służącymi do wytwarzania chleba i świadczącymi o naszej historii
• poznanie procedury wypieku chleba

DSC05257              DSC05274

DSC05299              DSC05315

DSC05317             DSC05337

DSC05358              DSC05365
Pierwsza podróż autokarem, bez rodziców, dostarczyła maluchom wielu emocji.
Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem oglądały eksponaty znajdujące się w muzealnych salach.
Wielkim przeżyciem było przebywanie w klasie szkolnej z lat 60 i 70 –tych poprzedniego stulecia .Dzieci mogły usiąść w starych drewnianych ławkach kałamarzami i popisać sobie na starych tabliczkach.
W starej cukierni skosztowały śląskich szklaków i posłuchały muzyki ze starej szafy grającej.
Każde dziecko miało możliwość samodzielnie wykonać plecionkę-bułeczkę z chlebowego ciasta.
Dzieci obejrzały teatrzyk „O bochenku chleba”.
Opracowanie:
Monika Kapica, Anna Sowińska