„ZAPUSTY U BIEDRONEK” – ZABAWY OGÓLNOPRZEDSZKOLNE Z UDZIAŁEM RODZICÓW

Bardzo hucznie rozstawano się w dawnej Polsce z karnawałem. Okres ten trwał już od Święta Trzech Króli, aż do Środy Popielcowej, Ostatni dzień karnawału to ostatki, zwane też zapustami. Po wsiach i miastach krążyło poprzebierane za różne ziemskie i nieziemskie stwory, postacie – niedźwiedzie, turonie, wilki, diabły, cyganie, kominiarze, natomiast na dworach urządzano tzw. maskarady, czyli bale maskowe, których uczestnicy zakładali specjalne maski. Był to czas psot, figlów, tańców i uczt. W przedszkolu można było oglądać wystawę masek karnawałowych wykonanych przez uczestników terapii PCPR (podziękowanie za ich udostępnienie pani Ewie Chlastacz).
W przedszkolu w dniu 27 lutego grupa 6A Biedronki, wspólnie z rodzicami i nauczycielami zorganizowała zabawy zapustowe w oparciu o inscenizację Czesława Janczarskiego „Jak zabawa, to zabawa”. Inscenizacja przeplatana była przyśpiewkami, tańcami i zabawami tradycyjnymi ze śpiewem, w których uczestniczyły dzieci, rodzice i nauczyciele, wprawiając wszystkich w radosny nastrój. Spotkanie oprócz wartości estetycznych miało na celu kształtowanie u dzieci przynależności społecznej oraz patriotycznej poprzez kultywowanie polskich tradycji i obrzędów ludowych. Było świetną okazją do integracji dzieci, rodziców i pedagogów. Mali i duzi aktorzy zaskoczyli świetnie przygotowanymi przebraniami, zaangażowaniem, talentem i poczuciem humoru.
Po skończonej zabawie wszyscy mogli skosztować polskich tradycyjnych pączków.
Dziękujemy rodzicom Biedronek za pomoc i włączenie się w organizację imprezy.

Barbara Kabzińska