ZAPUSTOWE ZABAWY

ZAPUSTOWE ZABAWY

 

 

 

Hucznie rozstawano się w dawnej Polsce z karnawałem. Okres ten rozpoczynał się już od święta Trzech Króli i trwał aż do Środy Popielcowej. Ostatni dzień karnawału to ostatki, zwane też zapustami. Po wsiach i miastach krążyły poprzebierane za różne ziemskie i nieziemskie stwory, postacie – turonie, niedźwiedzie, wilki, diabły, cyganie, zaś w dworach urządzano tzw. maskarady, czyli bale maskowe, których uczestnicy zakładali specjalne maski. Był to czas psot i figlów, tańców i uczt.

         DSC_0233        DSC_0239

        DSC_0284        DSC_0317

                                                              DSC_0297
Także w przedszkolu we wtorek 17 lutego 2015 roku przedszkolaki mogły bliżej poznać te polskie tradycje i obrzędy ostatkowe dzięki grupie Biedronek i ich wychowawcy. Przebrane z pomocą rodziców dzieci wspólnie z nauczycielem oraz mamą Oli – p. Anetą K. zaprezentowały innym grupom zapustowe zabawy, wprawiając wszystkich w radosny nastrój. Dzieci mogły też zatańczyć w maskach weneckich wykonanych przez uczestników terapii w PCPR  poloneza króla Władysława Jagiełły.
Spotkanie „Zapustowe zabawy” oprócz wartości estetycznych miało na celu kształtowanie u dzieci przynależności społecznej oraz postawy patriotycznej. Po skończonej zabawie dzieci mogły skosztować polskich tradycyjnych pączków. Dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji imprezy.
Barbara Kabzińska