„DOŻYNKI” W PRZEDSZKOLU

„DOŻYNKI” W PRZEDSZKOLU

Dożynki urządzano dla żniwiarzy (służby folwarcznej i pracowników najemnych) w nagrodę za wykonaną pracę przy żniwach i zebrane plony. Kobiety wiły Wieniec Dożynkowy a piekarz piekł bochen chleba. Głośno rozbrzmiewała melodia „Plon niesiemy plon”.

Tradycje i obrzędy ludowe od lat są obecne w naszym przedszkolu. Dzieci z grupy „Pajacyki” przygotowały namiastkę takich dożynek. Dożynki wprowadziły dzieci w świat pracy rolnika, młynarza i piekarza oraz podkreśliły wartość chleba w życiu człowieka. Dzieci wzbogaciły swoją wiedzę o różne gatunki zbóż i wypieków.

 

Swoim udziałem w imprezie zaszczyciła nas pani Elżbieta Adamus, która w pięknym, ludowym stroju opowiadała o ciężkiej pracy w czasie żniw oraz o obchodach „Dożynek”. Zaśpiewała znane przyśpiewki ludowe, śpiewane podczas koszenia zboża i obchodach „Święta Plonów”. Zaprezentowała dzieciom dawne narzędzia rolnicze tj sierp czy kubek na osełkę oraz zdjęcia z okresu żniw w dawnej wsi polskiej i obchodów „Wiejskich dożynek”.

 

DSC02284                                 DSC02306

Dzieci z wielkim zaciekawieniem słuchały opowieści o trudzie pracy rolników w czasie upałów oraz dokładnie oglądały przyniesione przez panią Elę rekwizyty.

Spotkanie zakończyła degustacja „Chleba Dożynkowego”.

 

                                                                     DSC02244

 

Opracowanie:
Mirosława Tomczuk
Barbara Szewczyk