LEKCJA MUZEALNA TRADYCJE, ZWYCZAJE, OBRZĘDY WIELKANOCNE

LEKCJA MUZEALNA TRADYCJE, ZWYCZAJE, OBRZĘDY WIELKANOCNE

W dniu 30.03.2017r. grupy starsze: Biedronki, Muchomorki, Misie, Żabki i Jagódki uczestniczyły w lekcjach muzealnych przeprowadzonych przez instruktora Muzeum Regionalnego w Radomsku – kustosz Barbarę Sitek. Tematem lekcji było przybliżenie dzieciom tradycji, zwyczajów i obrzędów związanych z okresem Wielkanocy. Dzieci dowiedziały się, iż okres wielkanocny rozpoczyna się od Środy Popielcowej i trwa do święta Zielonych Świątek, czyli 50 dni od Zmartwychwstania Pańskiego. Poznały też symbolikę posypywania głowy popiołem, symbolikę palmy, gaika, jajka. Dzięki prezentacji multimedialnej mogły obejrzeć obrazy mistrzów J. Fałata, P. Stachiewicza oraz fotografie stołów wielkanocnych chłopskich i dworskich, gaików, wózków dyngusowych, palm, procesji z palmami. Oglądając fotografie Alei Wierzbowej dzieci dowiedziały się też, iż wierzba to drzewo miłujące życie, dlatego w Polskiej tradycji to właśnie te gałązki święcimy w Niedzielę Palmową. Pani kustosz pokazała też dzieciom starą, drewnianą dyngusówkę wyglądającą jak bardzo długi wałek do ciasta. Dzieci mogły też obejrzeć z bliska gałązki lnu i dowiedzieć się co z niego powstaje i w jaki sposób. Prowadząca pokazała też dzieciom artystyczne wytwory pracy twórców ludowych – przepiękne pisanki ozdabiane woskiem lub z naklejonymi przepięknymi elementami wycinanymi misternie dużymi nożycami do obcinania owiec oraz cudowne pająki wiszące u sufitu i zdobiące chaty chłopskie. Zajęcia te wzbogaciły wiedzę nie tylko dzieci ale i nauczycieli. Dziękujemy p. Barbarze Sitek za umiejętność przeniesienia nas w czasy dawnej Polski oraz w świat kultury narodowej.

Barbara Kabzińska