MAGICZNA MOC BAJEK

Świat rozwijającego się dziecka pełen jest różnorodnych zdarzeń, na które musi ono reagować. Nieraz są to sytuacje czy wydarzenia niosące niemiłe doświadczenia. Możemy nauczyć dzieci, by  potrafiły usuwać niepokoje. Przedstawienie im różnych sposobów radzenia sobie z trudnymi sytuacjami to zadanie dla dorosłych. Bajki terapeutyczne pozwalają bez lęku spojrzeć na problemy świata dziecięcego i uczą jak pomagać sobie samemu. Słuchając bajek terapeutycznych dziecko może nauczyć się pozytywnego myślenia oraz dowiedzieć się jak pokonywać trudne emocjonalnie zdarzenia.

W styczniu w grupie dzieci 3- letnich zorganizowano tydzień z bajką terapeutyczną, w czasie którego przy pomocy sylwet nauczycielka opowiadała dzieciom bajki poruszające problemy, z którymi nasze najmłodsze przedszkolaki borykają się na co dzień. Opowiadając dzieciom bajki należy pamiętać, aby robić to powoli, w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla dzieci.

W czasie tego tygodnia dzieci wysłuchały następujących bajek:

• „Mały Zajączek” – dla dziecka, które nie chce chodzić do przedszkola”
  • „Bajka o samolubnym misiu Karolku” – dla dziecka, które nie chce się niczym dzielić;
  • „Bajka o pajączku” –o dziecku odrzuconym przez grupę;
  • „Bajka o pszczółce” – odkrywanie przez dzieci własnych talentów i możliwości;
  • „Miś Zdziś na Leśnej polanie” – dla dzieci, które codziennie płaczą i nie radzą sobie z przedszkolną rzeczywistością.

Aby wzmocnić działanie bajek Pszczółki kolorowały ilustracje do każdego opowiadania.

M. Depta

Przedszkolaki siedzą na dywanie i z zaciekawieniem słuchają nauczycielki. Nauczycielka manipuluje pacynką .

Nauczycielka trzyma w ręku postać misia i opowiada dzieciom bajkę. Przedszkolaki spoglądają na nauczycielkę.