W NASZYM PRZEDSZKOLU JEST CIEKAWIE I WESOŁO – ZABAWA ANDRZEJKOWA W GRUPACH STARSZYCH

W NASZYM PRZEDSZKOLU JEST CIEKAWIE I WESOŁO – ZABAWA ANDRZEJKOWA W GRUPACH STARSZYCH

Dawno, dawno temu, pod koniec listopada, przed imieninami Andrzeja, wszystkie panny i kawalerowie za pomocą wróżb próbowali dowiedzieć się, jaki los ich czeka. Są różne sposoby przewidywania swojej przyszłości. Najstarsze andrzejkowe wróżby to przestawianie butów i lanie wosku przez dziurkę od klucza. Obecnie wróżenia w andrzejki nie traktujemy tak poważnie. Dzisiaj andrzejki to wesoła, dobra zabawa.

Głównym celem zabawy andrzejkowej, która miała miejsce w naszym przedszkolu 28.11.2019r., było zapoznanie dzieci ze zwyczajami i tradycjami ludowymi. Spotkały się na niej dzieci z grup: Biedronki, Kotki, Muchomorki, Słoneczka i Zajączki. Przedszkolaki mogły poznać różne wróżby i przepowiednie andrzejkowe. Panie przebrane za czarodziejki czekały na dzieci.

Andrzejkowe wróżenie rozpoczęła wróżba „Kwiat prawdę ci powie”. Z wróżby „Kubki przyszłości” można było się dowiedzieć np. czy kogoś czeka słodkie, lekkie życie, czy pełne przygód.” W „Smerfowej wróżbie” trzeba było wylosować z pudełka jakąś rzecz. Wróżba „Kim będę ?” polegała na odkrywaniu gwiazdek z obrazkami zawodów. Przezroczyste pudełko z losami
i karteczkami zawierało „
Wróżby z kolorów”. Najbardziej tajemnicza była wróżba „Magiczna Kostka”. Należało rzucić dwoma dużymi kostkami do gry, by dowiedzieć się ze specjalnie przygotowanej ”Księgi wróżb”, co przyniesie przyszłość. Dla dorosłych była „Wróżba z kapelusza, w której brały udział panie. Ze znanych wróżb: „Moja żona…, Mój mąż…” na czerwonych sercach z kartonu odczytywano imiona dziewcząt i chłopców. Nie zabrakło też tradycyjnej wróżby „Wyścig butów”. Przedszkolaki bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich wróżbach.ci zieci Aby wróżby się spełniły dzieci wypowiadały razem z czarodziejkami magiczne zaklęcie:

„Hokus- pokus, czary – mary, niech się spełnią andrzejkowe czary!

Zabawie towarzyszyły tańce przy muzyce. Będziemy czekać do następnych Andrzejek.

 

mgr Zofia Polityło i mgr Agnieszka Żuk

Zdjęcia: Zespół Nauczycieli Grup StarszychPZ