WIELKANOC U BIEDRONEK

WIELKANOC U BIEDRONEK

Wielkanoc to czas szczególnej aktywności, spójności przeżyć duchowych i estetycznych każdej rodziny oraz doświadczeń zdobywanych przez dzieci. W przedszkolu dzieci zaprosiły swoich rodziców na warsztaty artystyczne, w czasie których przedstawiły gościom krótki program artystyczny, przybliżający tradycje, zwyczaje, obrzędy wielkanocne kultywowane w dawnej i obecnej kulturze Polski / Wieziemy tu kogucika, Witka bije, Zabawa na wybitki, Gaiczek zielony, Święta biją dzwony, Pisanki / . Podczas warsztatów dzieci z rodzicami wykonały przepiękne barwne ozdoby wielkanocne oparte na bazie styropianowych jajek, jednorazowych talerzyków, rolek po papierze toaletowym filcu. W czasie zabaw matematycznych , płynnie odczytywały działania matematyczne na sylwetach jaj. Doświadczały przyjemności z barwienia jaj w barwnikach, w kurkumie. Każde dziecko otrzymało na święta upominek – filcową kurkę z ugotowanym, barwionym przez dzieci jajeczkiem w środku. Kosztowały wielkanocnych wypieków przygotowanych przez mamę Majeczki p. Agnieszkę Kuder.

Grupa Biedronek uczestniczyła także w warsztatach wielkanocnych w Muzeum Regionalnym wykonując ozdoby z masy solnej oraz układając palmy na Niedzielę Palmową.

Cała grupa brała udział w konkursie zorganizowanym przez PP nr 3 „ Wielkanocna Palma”. Nasza palma była prześliczna i bardzo wysoka, kolorowa, z elementami sztuki łowickiej. Udział w jej stworzeniu mieli też rodzice, pomagając dzieciom w robieniu bibułowych kwiatów.

Nasze dzieci brały także udział w X Edycji konkursu na Wielkanocną Pisankę. Z Biedronek na konkurs wysłane zostały prace Julii Sękowskiej i Macieja Kępy. Obie prace były przepiękne, a praca Julii zdobyła wyróżnienie – gratulujemy nagrody.

              DSC05939            DSC05943

W sali zajęć stworzona została wielkanocna wystawa pełna żywej wiosennej roślinności, pielęgnowanej wspólnie z dziećmi. Dzieci wykonywały też karty świąteczne z życzeniami dla rodziców, a w Wielką Środę uczestniczyły w programie „ Wielkanocne jajeczko” przygotowanym przez grupę Misiów.

Wszystkie wyżej poczynione działania oprócz przybliżenia dzieciom tradycji, zwyczajów wielkanocnych wpływały na kształtowanie wśród dzieci postawy aktywnego, samodzielnego kreowania oprawy plastycznej świąt.

Barbara Kabzińska