WYCIECZKA DO OSIKOWEJ DOLINY

WYCIECZKA DO OSIKOWEJ DOLINY

W dniu 9.01. 2020 roku sześcioletnie przedszkolaki (grupa „Kotki” i grupa „Słoneczka”) pojechały na wycieczkę do miejscowości Koziegłowy położonej w województwie śląskim, w pobliżu miasta Myszków. Dzieci uczestniczyły tam w artystycznych warsztatach rękodzieła z wiórków drewna osikowego „Nowoczesne wiórkarstwo”. Celem wycieczki było rozwijanie kreatywności i zdolności manualnych przedszkolaków poprzez zabawę, osikowe warsztaty.

Najpierw wszyscy zostali powitani i poczęstowani słodkimi, kruchymi ciasteczkami, a następnie odbyła się prezentacja multimedialna, z której można było dużo się dowiedzieć o drzewie osikowym, tradycjacach tego regionu i produktach z łyka osikowego.

Osikowe łyko to naturalny, delikatny surowiec z drewna osiki, który wykorzystywano na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej już od XIX wieku. Wyplatano z niego kapelusze, koszyki i maty. Obecnie surowiec ten ma dużo szersze zastosowanie, służy np. do wykonania wszelkiego rodzaju ozdób. Wyroby rękodzielnicze można było podziwiać na miejscu w sali ekspozycyjnej Osikowej Doliny. Bogata kolekcja wzorów składa się z wiosennych ozdób Wielkanocnych, różnorodnych kwiatów na Dzień Babci lub Mamy, kolorowych bajkowych postaci, dekoracji Bożonarodzeniowych oraz innych rzeczy użytkowych nawet artystycznie wykonanej sukni.

Podczas zajęć warsztatowych dzieci mogły własnoręcznie wykonać z osikowych wiórków dwie przestrzenne prace – serce i kwiatka dla Babci i Dziadka z okazji zbliżającego się ich święta. Przedszkolaki i ich panie pilnie pracowały pod kierunkiem Instruktorek z Osikowej Doliny.

W drodze powrotnej do przedszkola wstąpiliśmy do Bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – kościoła klasztornego dominikanów w Gidlach, by obejrzeć ruchomą Betlejemską szopkę, która zrobiła na nas duże wrażenie.

Przygotowane w Osikowej Dolinie upominki dla Babć i Dziadków przywiezione zostały do Radomska. Niezapomniane atrakcje wycieczki pozostaną z nami na długi czas.

Kierownik wycieczki (organizacja, zdjęcia) – Mirosława Tomczuk

Nauczycielki: Beata Kowalska, Agnieszka Żuk, Zofia Polityło

Pomoc w opiece: Joanna Famulska, Małgorzata Radziejewska

 

 

opracowanie – Zofia Polityło