WYSTAWA MALARSTWA KATARZYNY KABZIŃSKIEJ

WYSTAWA MALARSTWA KATARZYNY KABZIŃSKIEJ

 

W miesiącu październiku 2015 r. w PP nr 9 im. Jasia i Małgosi w Radomsku zorganizowana została wystawa malarstwa Katarzyny Kabzińskiej – absolwentki tego przedszkola. Sala rekreacyjna na ten czas zamieniona została w galerię malarstwa. Muzeum czy galeria jest dla dzieci miejscem magicznym, gdzie dzieła sztuki tworzą obrazy, na których można zaobserwować upływ czasu, przeszłość teraźniejszość i przyszłość. Dzieci „patrzeniem” wyobrażają sobie przeróżne historie, jak gdyby to była chwila tworzenia, a one byłyby jej uczestnikami. Rolą rodziców oraz każdego nauczyciela jest dbanie o to, by kontakt dzieci ze sztuką był dla nich ciekawym doświadczeniem i przeżyciem, pomagającym lepiej zrozumieć rzeczywistość w której funkcjonują. Na wystawę zaproszeni zostali rodzice, dzieci naszego przedszkola, a także dzieci z sąsiadujących przedszkoli i szkół podstawowych. Wystawa wzbudziła we wszystkich wielkie emocje, a w dzieciach wyobraźnię i potrzebę tworzenia.

DSCN2060              DSCN2063

DSCN2067               DSCN2069
Oto co autorka mówi o swojej twórczości:
„Moje malarstwo to opowieść o kolorze i emocjach, opowieść o świecie składającym się z ulotnych chwil, przeczuć, intuicji, a także pewności, że to co widzimy jest nieogarnione, niepojęte. W świecie tym, człowiek może odpocząć i zamyślić się przez chwilę, zadziwić się i odkryć samego siebie na nowo. Płótno staje się przestrzenią, często nieokreśloną, lecz zorganizowaną. Na nim plamy barwne łączą się ze sobą, a zagęszczone uderzenia pędzla stają się narratorem. Mówią o przedmiotach, które nie są już rzeczami, lecz żywą kompozycją – z koloru, nastroju, celu. Opowiadają o pejzażu, który przestał być widokiem lasu, a zaczął być widokiem bezmiaru. Widokiem nie drzewa, lecz wątłości. Nie wody, lecz szumu. Nie słońca, lecz ciepła. Nie księżyca, lecz lśnienia. Tam wszystko przenika się i tworzy obraz: z szeptów, ze wspomnień, z dźwięków, harmonii. Okazuje się, że to co otacza człowieka nie może być odbierane jako obiektywne. Moje obrazy to codzienność, którą każdego dnia widzimy inaczej; która prosi nas, by nie tylko patrzeć, ale przeżyć. Powiedzieć, napisać, zaśpiewać…”

Katarzyna Kabzińska urodzona 12 maja 1993 r. w Radomsku. Studentka malarstwa na Wydziale Sztuki Akademii Jana Długosza w Częstochowie. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Częstochowie – w kwietniu 2012 roku obroniła z wyróżnieniem dyplom zawodowy plastyka (formy użytkowe – ceramika). Stypendystka Fundacji Inicjatyw Kulturalnych w Radomsku. Nagrodzona przez Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Województwa Łódzkiego oraz dwukrotnie przez Prezydenta Miasta Częstochowa. Uzdolniona plastycznie, wokalnie, literacko. Laureatka wielu konkursów artystycznych. Autorka wystaw indywidualnych i zbiorowych.
Opracowanie:
Barbara Kabzińska