SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM

7 grudnia 2018 roku gościliśmy w naszym przedszkolu górnika. W maluchach górnik opowiedział o swojej pracy i bawił się razem przy muzyce. W starszakach, grupa Muminków w czarnych strojach z czapkami na głowie, przywitała gościa krótkim występem, zakończonym paradą górniczą. Gość spotkanie rozpoczął od omówienia górniczego stroju. Uroczysty strój górniczy  jest czarny, posiada pelerynkę i aksamitne paski z guzikami po obu stronach. Czapka górnicza nosi nazwę czako, a kolory pióropusza wskazują na: biały- sztygara, inżyniera, zielony – dyrektora, czarny – zwykłego górnika, czerwony – członka orkiestry górniczej. Barwami górniczymi są czerń i zieleń, ponieważ czerń symbolizuje ciemności podziemia, a zieleń nadzieję na ujrzenie zielonej trawy po pracy. Dzieci dowiedziały się, że praca górnika jest bardzo niebezpieczna. Pan górnik zaprezentował krótką prezentację multimedialną o pracy w Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie. Każde dziecko zostało obdarowane przez gościa słodkim lizakiem. Na zakończenie dzieci podziękowały panu górnikowi za bardzo ciekawe i pełne wrażeń spotkanie.

Opracowanie:

Barbara Szewczyk